Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ustawa 2.0/ Dr Ajduk: kierunek reform będzie uzależniony od rozporządzeń

22.09.2017 Uczelnie, Filmy, Narodowy Kongres Nauki, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Kierunek reform zależeć będzie od rozporządzeń towarzyszących Ustawie 2.0. Dostrzegamy jednak wiele pozytywnych, projakościowych zapisów w projekcie - powiedziała PAP przewodnicząca Akademii Młodych Uczonych PAN dr Anna Ajduk.

“Należy pamiętać, że bardzo dużo o kierunku reformy, jej zasięgu i sposobie wprowadzania tak naprawdę powiedzą rozporządzenia, które będą towarzyszyć ustawie, albo wręcz statuty uczelni, które będą w oparciu o tą ustawę pisane” - powiedziała PAP dr Anna Ajduk w czasie Narodowego Kongresu Nauki.

 

Dodała, że pewne kwestie można byłoby w projekcie ustawy ująć w inny sposób, ale dokument "robi krok w dobrą stronę”. "Dobrze by było żeby zrobiła (ustawa - PAP) dwa kroki dalej” - oceniła rozmówczyni PAP.

 

 

Jako pożądane, możliwe kierunki zmian wskazała m.in.: wzmocnienie znaczenia umiędzynarodowienia, współpracy międzynarodowej, mobilności międzynarodowej w ocenie poszczególnych badaczy.

 

“Akademia Młodych Uczonych i młodzi naukowcy, których reprezentujemy dostrzega wiele pozytywnych zapisów w Ustawie 2.0, które na pewno powinny wspomóc rozwój jakości nauki w Polsce, a poprzez to powinny też pomóc młodym badaczom w rozwoju ich kariery” - podkreśliła dr Ajduk.

 

Wskazała m.in. rozwiązania, które wiążą prawo do nadawania stopni naukowych doktora, doktora habilitowanego z kategorią uczelni w danej dziedzinie badań. "To jest bardzo ważne, bo to spowoduje, że tylko uczelnie, instytuty kształcące najlepiej w danej dziedzinie będą mogły te stopnie nadawać” - podkreśliła.

 

"Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia biologa, dobrym rozwiązaniem jest zawężenie dorobku, który może być wskazywany w czasie postępowań np. o nadanie stopni czy tytułów naukowych do publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym” - mówiła. W jej ocenie dzięki temu położony będzie nacisk na to, by wykonywane badania były bardziej dostrzegane w kontekście światowym.

 

“Wydaje mi się, że zapisy projakościowe, które są obecne w Ustawie 2.0 w dobry sposób wpłyną nie tylko na rozwój kariery młodych doktorów czy doktorów habilitowanych, ale także doktorantów” - stwierdziła rozmówczyni PAP. (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

szz/ ekr/

Tagi: mnisw , pan , nkn , ustawa 2.0
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Nie ma znaczenia, jak piękna jest twoja teoria. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś mądry. Jeśli ona się nie zgadza z eksperymentem, to po prostu jest zła. Richard Feynman
Richard Feynman

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi