Strona główna Aktualności
Uczelnie

Niesiołowski-Spano: naukowcom należy się od władzy szacunek

25.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Uczelnie i instytucje naukowe

Źródło: PAP

Państwo polskie przez ponad 20 ostatnich lat nie ceni nauki i jej nie szanuje – o czym świadczy choćby niskie jej finansowanie - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano z ruchu Obywatele Nauki. Jego zdaniem władze nie kontaktują się też z naukowcami we właściwy sposób.

"Może z wyjątkiem pana premiera Gowina - który bardzo poważnie traktuje głos naukowców - państwo polskie przez ostatnie dwadzieścia kilka lat naukowców nie ceni i nauki nie szanuje" – powiedział w rozmowie z PAP przedstawiciel ruchu Obywatele Nauki dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano. Według niego najlepszym dowodem na to jest niski poziom finansowania nauki w Polsce przez ostatnie prawie trzy dekady. "Jesteśmy poniżej 0,4 proc. PKB przy średniej europejskiej powyżej 1 proc. PKB" – powiedział mówiąc o odsetku nakładów na naukę ze środków budżetowych.

 

"Jeżeli państwo polskie się na to godzi przez tyle lat, to znaczy, że nie uważa, że nauka, badania naukowe mają jakąś wartość. A tak naprawdę dzięki nauce, dzięki badaniom naukowym, dzięki dobrze wykształconym elitom (...), państwa mogą się rozwijać szybciej, obywatele mogą być bardziej twórczy, kreatywni. A my jesteśmy ciągle w świecie, który do tej rewolucji naukowej nie doszedł" - powiedział.

 

"Moja krytyka jest kierowana do całej klasy politycznej" – zaznaczył.

 

"W tej chwili sprawa jest wzmożona, ponieważ rady wydziałów występują w różnych sprawach - zarówno rady wydziałów prawa, jak i rady wydziałów biologii. I władze nie komunikują się z tymi naukowcami w sposób należyty, niezależnie czy mają rację, czy nie. Naukowców jednak należy traktować z szacunkiem" – powiedział.

 

Ludwika Tomala (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi