Strona główna Aktualności
Uczelnie

Śląskie/ Prawie 10 mln zł dla projektów stażowych Politechniki Śląskiej

26.09.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Prawie 10 mln zł unijnych środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymało dziewięć projektów Politechniki Śląskiej w konkursie „Studiujesz? Praktykuj!”. Fundusze pozwolą uczelni zrefundować organizację pożądanych przez studentów programów stażowych.

Do programu „Studiujesz? Praktykuj!” uczelnie zgłosiły łącznie 217 wniosków, spośród których pozytywną ocenę uzyskało 196 projektów przygotowanych przez 79 uczelni.

 

„Politechnika Śląska złożyła dziewięć wniosków i wszystkie otrzymały pozytywną ocenę. Tym samym nasza uczelnia uplasowała się na trzecim miejscu w Polsce, z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni” - zaznaczył cytowany przez gliwicki magistrat rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś.

 

Jak poinformowała w poniedziałek uczelnia na swoich stronach internetowych, ponadmilionowe dofinansowania z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) otrzymało pięć jej projektów stworzonych z myślą o przyszłych absolwentach kierunków mechanicznych, mechatroniki, automatyki, robotyki, biotechnologii, inżynierii produkcji czy środowiska.

 

Największy grant, ponad 1,5 mln zł, otrzymał program "DAMIBM – doświadczony absolwent mechaniki i budowy maszyn – odpowiedzią na oczekiwania Odpowiedzialnego Rozwoju Przemysłu 4.0".

 

Kolejne pod względem wielkości otrzymanego wsparcia projekty skierowano do studentów mechatroniki, automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji (dofinansowane na niespełna 1,5 mln zł) oraz biotechnologii (ponad 1,3 mln zł). Kwotę miliona złotych przekroczyło dofinansowanie programu dla studentów kierunków z obszaru inżynierii materiałowej (blisko 1,1 mln zł) oraz inżynierii środowiska oraz mechaniki i budowy maszyn (1 mln zł).

 

Niespełna pół miliona złotych uczelnia pozyskała na utworzenie stażu zawodowego dla studentów kierunku transport kolejowy Wydziału Transportu.

 

Dwa finansowane z POWER konkursy dotacyjne skierowane do uczelni wyższych - „Studiujesz? Praktykuj!" oraz "Akademickie Biura Karier" - NCBR rozstrzygnęło w połowie września. W pierwszym z nich o dofinansowanie mogły wnioskować szkoły wyższe kształcące co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych, a projekty mogły obejmować staże realizowane wyłącznie w ciągu ostatnich czterech semestrów studiów.

 

Uczelnie zgłosiły do tego konkursu 217 wniosków, spośród których 196 oceniono pozytywnie, wobec czego NCBR zdecydowało o zwiększeniu puli środków ze 150 mln do 260 mln zł.

 

Celem drugiego konkursu - „Akademickie Biura Karier” – było dofinansowanie działań na rzecz aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów. Projekty obejmowały inicjatywy związane z bezpośrednim wparciem studentów w rozpoczęciu aktywności zawodowej na rynku pracy. Spośród 59 wniosków, dofinansowanie otrzymały 33, a łączna wartość dotacji wyniesie ponad 15 mln zł.

 

Największymi wygranymi w obu konkursach okazały się Wyższa Szkoła Bankowa (dofinansowanie dla 15 zgłoszonych projektów) i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (dotacje do 11 projektów). Politechnika Śląska uzyskała granty dla 9 swoich projektów, Politechnika Białostocka – dla 7, a Politechnika Rzeszowska – dla 6.

 

NCBR dotąd przyznało środki w ramach programu POWER w dwunastu konkursach - na kwotę bliską 1 mld zł. Szkoły wyższe mogą się obecnie starać o dotacje w konkursie na Zintegrowane Programy Uczelni (nabór wniosków trwa do 5 października); jeszcze we wrześniu ma ruszyć nabór w konkursie na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich (potrwa do 20 października).(PAP)

 

 Nauka w Polsce

 

mtb/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi