Strona główna Aktualności
Uczelnie

Węgry/Ruszają prace nad słownikiem polsko-węgierskim, węgiersko-polskim

27.09.2017 Historia i kultura, Uczelnie, Społeczeństwo, Człowiek, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Naukowcy polscy i węgierski przystąpili we wtorek do przygotowywania prac nad nowym wielkim słownikiem polsko-węgierskim i węgiersko-polskim. Dotychczasowy słownik ma już ponad 60 lat i nie ukazywał się od lat 80.

Podczas dwudniowych obrad na Uniwersytecie im. Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie będą omawiane problemy metodologiczne i organizacyjne związane z pracą nad słownikiem. Wśród uczestników są m.in. naukowcy z ELTE i Uniwersytetu Warszawskiego, a także ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest wybitnym tłumaczem poezji węgierskiej i autorem książek na temat kultury polskiej i węgierskiej.

 

„Od ponad 60 lat korzystamy z +Wielkiego słownika polsko-węgierskiego i węgiersko-polskiego+, który ukazał się pod redakcją prof. Jana Reychmana, a później był jeszcze przedrukowany w latach 80. z niewielkimi zmianami. Zasób wyrazów w tym słowniku to 80 tys. haseł słownikowych. Najwyższa pora, aby przygotować nowy słownik” – ocenił w rozmowie z PAP Snopek, zwracając m.in. uwagę, że język uległ przemianom i przybyło mnóstwo słownictwa np. w związku z rozwojem technologii.

 

Ponieważ ostatnie wydanie dotychczasowego słownika ukazało się w latach 80., studenci już od dawna nie są w stanie go kupić w księgarniach i tylko bardzo rzadko pojawia się ono w antykwariatach. Kilkoma egzemplarzami dysponuje biblioteka uniwersytecka ELTE.

 

„Często stykam się z takim problemem, że czytamy różne teksty ze studentami i danych słów albo wyrażeń nie ma w starym słowiku. Są w internecie różne słowniki, ale albo są dobre, albo nie” – powiedziała PAP szefowa katedry polonistyki na ELTE Zsuzsanna Raduly.

 

„Ta sesja robocza ma służyć przygotowaniu praktycznemu do rozpoczęcia prac. Mamy omówić m.in., jak powinno wyglądać hasło językowe według najnowszych standardów w leksykografii” – powiedział Snopek.

 

Oboje rozmówcy PAP podkreślili, że powstanie nowego słownika wymaga ogromnej pracy. Według Raduly do jego przygotowania konieczna jest codzienna praca 10 osób przez 4-5 godzin dziennie na przestrzeni kilku lat.

 

Jak zaznaczył Snopek, nowy słownik ma mieć co najmniej 100 tys. haseł. Gdy wreszcie powstanie, „będziemy mieć trwałą podstawę dla tłumaczeń różnego rodzaju” - ocenił.

 

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

mw/ mc/

Tagi: węgry
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi