Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ustawa 2.0/ ZNP chce zmian w stawkach wynagrodzeń na uczelniach

29.09.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

W projekcie nowej ustawy o uczelniach dopracowania wymagają przepisy dot. wynagrodzeń kadry. Warto, by odnosiły się one nie do płacy minimalnej, ale do średniego wynagrodzenia - komentuje projekt nowej ustawy o uczelniach Stanisław Różycki ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Poproszony o komentarz w sprawie projektu nowej ustawy o uczelniach wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSzWiN) Stanisław Różycki powiedział: "Dostrzegam szereg pozytywnych rozwiązań". Pochwalił zwłaszcza sposób, w jaki ustawa była przygotowana.

 

UMOWY O PRACĘ

 

Podsumował, że w projekcie "przyjęło się zasadę, że powinno się zatrudniać nauczycieli na czas nieokreślony. To słuszne rozwiązanie dające stabilizację części pracownikom szkół wyższych" - powiedział.

 

Różycki zaznacza, że dotąd dość powszechnym zjawiskiem było to, że młodzi pracownicy byli zatrudniani na rok, a nierzadko - tylko na 9 miesięcy, do czasu wakacji. A po wakacjach byli zatrudniani na nowo. "To bez sensu! Przez ten czas nie można zrobić praktycznie nic poza prowadzeniem zajęć" - skomentował Różycki.

 

"Umowy o pracę z nauczycielami akademickimi powinny być zawierane na czas nieokreślony. Od wielu lat tego się domagaliśmy" - powiedział.

 

Projekt zakłada, że pierwsza umowa o pracę z nauczycielem akademickim w danej uczelni jest zawierana po przeprowadzeniu konkursu otwartego, na czas nieokreślony albo określony - do 4 lat. Jeśli nauczyciel zatrudniony jest na czas określony i uzyska pozytywną ocenę, może być zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony bez przeprowadzania konkursu.

 

OCENA OKRESOWA I ŚCIEŻKA KARIERY

 

Proponowane przepisy zakładają, że jeśli pracownik uzyska dwie negatywne oceny okresowe z rzędu, uczelnia może go zwolnić. W projekcie zapisano, że kryteria takiej oceny będą "konsultowane" m.in. ze związkami zawodowymi. "Uważamy, że to nie wystarczy" - powiedział Różycki. Zaznaczył, że uczelnie powinny nie tylko konsultować, ale i uzgadniać ze związkami kryteria oceny okresowej pracowników. To - jak powiedział - da komfort nie tylko pracownikom, ale i uczelni - w późniejszych ewentualnych sporach.

 

Różycki wymienił, że pozytywną zmianą jest też likwidacja obowiązku robienia habilitacji (dotąd było na to 8 lat od doktoratu). Według niego korzystne zmiany szykują się też w ścieżkach kariery akademickiej. "Od wielu lat postulowaliśmy, by oprócz ścieżki naukowej, była i ścieżka dydaktyczna" - powiedział. W projekcie przewiduje się trzy grupy nauczycieli akademickich: pracowników dydaktycznych, badawczych i badawczo-dydaktycznych.

 

WYNAGRODZENIA

 

W projekcie ustawy uregulowano kwestię minimalnych wynagrodzeń zasadniczych w uczelni publicznej. Takie wynagrodzenie profesora miałoby wynieść co najmniej 300 proc. minimalnego wynagrodzenia, profesora uczelni 250 proc., adiunkta 195 proc., asystenta 125 proc., a pracownika niebędącego nauczycielem akademickim 100 proc.

 

"Chcemy nieco podwyższyć stawki" - skomentował Różycki. Zwrócił uwagę, że stypendium naukowe doktoranta wynosić ma początkowo co najmniej 110 proc. wygrodzenia minimalnego, a potem ma być podnoszone do co najmniej 170 proc. wynagrodzenia minimalnego. "To może oznaczać, że jak ktoś skończy studia doktoranckie i przejdzie na etat asystenta, co się często zdarza, to dostanie mniejszą pensję niż na studiach doktoranckich" - powiedział. Zwrócił uwagę, że dotąd sprawy wynagrodzenia regulowane były nie w ustawie, ale w rozporządzeniu.

 

Wyraził nadzieję, że w projekcie uda się prowadzić zmiany i płace powiązać nie z kwotą wynagrodzenia minimalnego, a z innym wskaźnikiem - średnim wynagrodzeniem w kraju. "Minimalna kwota jest arbitralnie ustalana przez państwo, a średnie wynagrodzenie jest kwestią bardziej obiektywną" - powiedział. Zaznaczył jednak, że wtedy trzeba by było ustalić inne przeliczniki.

 

DOKTORATY

 

Stanisław Różycki pozytywnie ocenił m.in. zaproponowane w projekcie ustawy zmiany dotyczące uzyskiwania doktoratu. Powiedział, że doktorant był do tej pory zobowiązany do prowadzenia do 90 godzin zajęć rocznie za darmo. "Naszym zdaniem było to nie do przyjęcia" - zaznaczył wiceszef RSzWiN ZNP. Według niego było to wykorzystywanie siły roboczej doktorantów, ale i mniejsza ilość etatów na uczelni. Wskazał, że trzech doktorantów wyrabiało na uczelni tyle godzin dydaktycznych, ile mógłby zrobić jeden zatrudniony na etacie adiunkt.

 

Różycki podsumował też, że w projekcie ustawy nie ma systemowych rozwiązań dotyczących zmniejszenia nierówności kobiet w dostępie do wyższych stanowisk na uczelniach. "Udział kobiet wśród pracowników naukowych na niższych szczeblach jest wysoki, ale kobiet na najwyższych stanowiskach jest niewiele" - powiedział rozmówca PAP.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi