Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: studia polskie w Cambridge wpływają na pozytywny wizerunek Polski

29.09.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P), rektor UW prof. Marcin Pałys (2L), rektor Uniwersytetu Cambridge sir prof. Leszek Borysiewicz (L) i prezes zarządu fundacji dla Polskiej Nauki Maciej Żylicz (P), podczas inauguracji współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Cambridge, 28 bm. Współpraca dotyczyć będzie studiów polskich działających na brytyjskiej uczelni. Fot. PAP/Jacek Turczyk 28.09.2017

Polska jest krajem atrakcyjnym ekonomicznie i kulturowo; dzięki studiom polonoznawczym taki właśnie obraz Polski upowszechni się wśród elit Wlk. Brytanii - mówił w czwartek szef resortu nauki Jarosław Gowin na inauguracji strategicznej współpracy UW i Uniwersytetu w Cambridge.

W ramach współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge rozwijany będzie program działających na brytyjskiej uczelni studiów polskich.

 

Plany obu instytucji obejmują prowadzenie w Cambridge studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, realizację wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych. Działające w Cambridge Centrum Studiów Polskich będzie zajmowało się także promowaniem: polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim oraz lepszego zrozumienia roli Polski w historii Europy i jej obecnego znaczenia.

 

"Potrzeba wielkiej odwagi i głębokiego przekonania o słuszności sprawy, żeby rozpocząć starania o uruchomienie studiów polonoznawczych na jednym z kilku najlepszych uniwersytetów świata" - podkreślił podczas oficjalnej inauguracji współpracy na Uniwersytecie Warszawskim wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Jak jednak dodał, w ostatnich latach znacznie zmieniła się sytuacja studiów polskich w Wielkiej Brytanii. "Zainteresowanie Polską i Polakami - jako największą mniejszością etniczną w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie większe. (...) Jesteśmy dzisiaj dla Europy Zachodniej drogą, +bramą na wschód+ - zajmujemy miejsce strategiczne" - powiedział Gowin.

 

"Polska dzisiaj jest krajem atrakcyjnym ekonomicznie, jest krajem atrakcyjnym kulturowo i wierzę, że dzięki studiom polonoznawczym taki właśnie przyjazny - i prawdziwy - obraz Polski się upowszechni wśród elit intelektualnych, opiniotwórczych i politycznych Wielkiej Brytanii" - dodał szef resortu nauki.

 

"Polska to kraj, który przyciąga zainteresowanie zarówno naszych studentów, jak i naszych pracowników jako duży i ważny członek Unii Europejskiej" - powiedział podczas uroczystości rektor (Vice-Chancellor) Uniwersytetu w Cambridge prof. Leszek Borysiewicz. "Nie dziwi więc, że jest ona z naszego punktu widzenia bardzo interesującym obiektem badań" - dodał.

 

W lipcu br. UW, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Uniwersytet w Cambridge zawarły umowę, dzięki której studia polonoznawcze na stałe znajdą się w programie nauczania brytyjskiej uczelni. Na stworzenie Centrum Studiów Polskich MNiSW przyznało 15 mln zł.

 

Studia polskie znajdują się w ofercie Uniwersytetu w Cambridge od 2014 r., kiedy to z inicjatywy FNP w Departamencie Slawistycznym brytyjskiej uczelni został uruchomiony program pilotażowy studiów polskich, kierowany przez dr. Stanleya Billa. Studenci uczestniczyli w zajęciach z języka, literatury i kultury polskiej. Organizowane były także wydarzenia otwarte, m.in. wykłady gościnne, debaty, konferencje, pokazy filmowe czy spotkania z pisarzami i artystami. W 2016 r. program został uznany za najlepszy w rankingu University Subject Tables. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Florencka

 

kflo/ ekr/

Tagi: mnisw , gowin , uw , fnp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi