Strona główna Aktualności
Technologie

Łódzki start-up tworzy systemy napędowe dla lekkich pojazdów elektrycznych

01.10.2017 Technologie, Innowacje, Filmy, Technologia

Fot. Fotolia

Łódzki start-up Born Electric tworzy innowacyjne rozwiązania napędowe dla lekkich pojazdów elektrycznych. Na razie system testowany jest w gokartach elektrycznych, ale - zdaniem jego twórców – w przyszłości może być wykorzystywany np. w skuterach czy małych miejskich samochodach.

Born Electric jest jednym z 10 start-upów, które 4 października zaprezentują się przed Prezydentem RP oraz przedstawicielami polskich i zagranicznych funduszy VC, w ramach cyklu #StartupyWPałacu, organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Fundację Startup Poland.

 

Born Electric zajmuje się projektowaniem i budową systemów napędowych z alternatywnym, innowacyjnym rozwiązaniem sterowania wraz z multifunkcyjną baterią. Ich rozwiązanie - BE Plug&Drive - jest gotowym systemem napędowym zdolnym zastąpić silnik spalinowy w lekkim pojeździe, maszynie czy platformie. Obecnie jest on testowany w gokartach.

 

„Nasz start-up tworzy modułowe rozwiązania napędowe dla lekkich pojazdów elektrycznych. Zauważyliśmy lukę na rynku, ponieważ dużo firm musi tworzyć te napędy od zera, natomiast my proponujemy gotowe rozwiązanie składające się z baterii, sterownika i silnika” - powiedział PAP Szymon Madziara z Born Electric.

 

 

Zaprojektowana bateria wielowoltowa, multiplikuje 12 V i może zostać użyta w dowolnym rozwiązaniu - od 12 V do 96 V. „Czyli można ją np. spiąć do samochodu gdzie będzie zasilać instalację 12 V lub np. przepiąć do skutera gdzie pracować będzie generując 48 V. Jest to możliwe dzięki systemowi BMS, który monitoruje pracę baterii i inteligentnie dostosowuje się do rekonfiguracji ogniw” - opisuje rozmówca PAP.

 

Inżynierowie z łódzkiego start-upu tworzą też inteligentny sterownik, który adaptuje się do samego silnika, dzięki czemu można zwiększyć jego efektywność i zasięg pojazdu.

 

W zaprojektowanym przez nich gokarcie elektrycznym tylna oś jest rozłączona, dzięki czemu osobno napędzane są oba tylne koła. „Mamy dwa silniki napędowe i dwa sterowniki do tych silników, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostarczać moment na poszczególne koła z osobna i tak go regulować, żeby poprawiać trakcję tego pojazdu na torze” - wyjaśnił współtwórca projektu Tigran Soghbatyan.

 

Jak podkreślił, zwykły gokart spalinowy ma sztywną tylną oś i nie ma mechanizmu różnicowego steru, zatem za każdym razem w zakręcie gokart hamuje i ma złe warunki jezdne i skrętne. „Tutaj mamy naturalny mechanizm różnicowy. Do tego regulacja momentu na każdym kole pomaga nam przejechać zakręt i jest to pojazd bardziej zbliżony do zwykłego samochodu” - zaznaczył.

 

Twórcy rozwiązania podkreślają, że będzie mogło być ono zastosowane w innych pojazdach tj. skuterach bądź małych samochodach miejskich. Ich zdaniem, w porównaniu do spalinowych odpowiedników, będzie charakteryzowało się dużo wyższą sprawnością w mieście.

 

„Ten napęd posiada też możliwość wysokiej efektywności regeneracji energii, dzięki czemu w cyklu miejskim, gdzie często przyspieszamy i hamujemy, ta energia jest po prostu regenerowana i wykorzystywana ponownie, a nie wytracana na ciepło hamulców” - zaznaczył.

 

Twórcy innowacyjnego elektrycznego systemu napędowego liczą, że młodzi ludzie startujący na gokartach przekonają się do potencjału, jaki leży w napędzie elektrycznym i przestanie być on traktowany jako wolny i nudny rodzaj napędu. „Mamy nadzieję, że ludzie będą podchodzić do tego rodzaju napędu z większym optymizmem i będą w przyszłości chętniej przesiadać się ze spalinowych na bezgłośne, elektryczne samochody” - dodał Soghbatyan.

 

Twórcy systemu liczą, że dzięki wizycie w Pałacu Prezydenckim będą mieli szansę wypromować swój pomysł, a ich wizja zacznie się urzeczywistniać. „Będziemy również mieli szansę porozmawiać z inwestorami i dzięki temu być może zyskamy nowe fundusze na rozwój i badania naszego pomysłu” - ocenił Madziara. (PAP)

 

szu/ ekr/

Tagi: napęd
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi