Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Gdański zainaugurował nowy rok akademicki

29.09.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Mateusz Ochocki/KFP/UG

Dla 30 tysięcy studentów Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczął się w piątek nowy rok akademicki. W jego trakcie uczelnia kontynuować będzie m.in. kilka inwestycji, w tym budowę siedziby dla Instytutu Informatyki oraz urządzanie na terenie kampusu unikalnego EkoParku.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego miała miejsce w piątek w Sali Teatralnej budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak przypomniał w swoim przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. Jerzy Gwizdała, "szkolnictwo wyższe przeżywa trudny czas". "Uczelnie coraz silniej konkurują o środki finansowane, studentów i doktorantów, a także o przetrwanie i rozwój, a przecież tak bardzo potrzebna jest wspólna polityka w obszarze badań naukowych i ewolucji kierunków studiów" – mówił rektor.

 

Przypomniał, że w nadchodzącym roku zapowiadane są zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. "Można zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy na nie przygotowani. (...) Czeka nas wiele miesięcy pracy nad wdrożeniem nowych zapisów i wierzę, że dzięki wspólnym działaniom uda nam się wprowadzić je w życie bez większych problemów" – mówił też rektor.

 

Przypomniał, że w minionym roku akademickim na UG realizowano 273 projekty naukowe. "Podpisano 66 nowych umów na łączną kwotę ponad 26 milionów złotych, w tym znalazło się 10 projektów z budżetem ponad milion złotych każdy. Taki wynik uplasował nas w pierwszej piątce uczelni będących liderami w pozyskiwaniu środków z Narodowego Centrum Nauki" – podkreślił Gwizdała.

 

Dodał, że jednym najbardziej spektakularnych sukcesów naukowców z UG było pozyskanie 41 mln zł w ramach Programu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej – Międzynarodowe Agendy Badawcze – na utworzenie na Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. "W ramach tego projektu światowej klasy naukowcy, w tym prof. Ted Hupp i prof. Robin Fahraeus, będą pracować w Uniwersytecie Gdańskim nad szczepionką leczącą raka" – powiedział Gwizdała.

 

W liście, który został odczytany na uroczystości, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał, że przygotowywana przez jego resort w konsultacji ze środowiskiem naukowym nowa ustawa dotycząca szkolnictwa wyższego "wprowadzi znaczące zmiany w zarzadzaniu uczelnią, zdecydowanie poszerzające jej autonomię". "Kierunek zmian nie pozostawia wątpliwości: uczelnie zyskają większą swobodę, aby działać zgodnie ze swoją misją, potrzebami i ambicjami, ale tym samym zwiększy się ich indywidualna odpowiedzialność za swoją przyszłość" – zaznaczył w liście Gowin.

 

Jak poinformowała rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz, wśród 30 tysięcy studentów UG, dla których rozpoczął się nowy rok akademicki, 11 tysięcy to studenci, którzy rozpoczynają studia różnego stopnia. Uczyć ich będzie 1,7 nauczycieli akademickich.

 

Jak przypomniała Czechowska-Derkacz, w tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się skandynawistyka, gdzie o jedno miejsce starało się ponad 11 osób, filologia angielska (ponad 10 osób na miejsce), bezpieczeństwo narodowe (prawie 10 osób na miejsce) oraz psychologia i kryminologia (ponad 9 kandydatów na miejsce). Rzecznik poinformowała, że na aż 13 kierunkach odnotowano w czasie rekrutacji powyżej pięciu kandydatów na miejsce.

 

Czechowska-Derkacz przypomniała, że na Uniwersytecie Gdańskim można studiować w sumie na 75 kierunkach, w ramach których istnieje 223 specjalności.

 

W tym roku akademickim uczelnia kontynuować będzie kilka inwestycji. Jedną z ważniejszych jest rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o nowe skrzydło, w którym znajdzie swoją siedzibę Instytut Informatyki. Według planów realizacja tego projektu wartego ponad 28 mln zł powinna potrwać do końca przyszłego roku. Środki pochodzą głównie z dofinansowania pozyskanego przez uczelnię z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

 

W czasie tego roku akademickiego ma zostać ukończona budowa EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego, który powstaje na terenie kampusu uczelnianego w Gdańsku Oliwie. Prace rozpoczęto w lipcu 2016 r., a ich zakończenie zaplanowano na listopad br. Park ma łączyć w sobie funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Jak poinformowała Czechowska Derkacz, na jego terenie będą prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziałów Biologii i Chemii UG. Park będzie też dostępny dla mieszkańców Trójmiasta. Na realizację tego wartego ok. 3 mln zł projektu uczelnia pozyskała z RPO WP ponad 2 mln zł.

 

Kolejną większą inwestycja dofinansowaną z tego samego źródła jest laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej, które ma służyć głównie studentom Wydziału Nauk Społecznych. Laboratorium zostanie wyposażone w kamery reporterskie pracujące w rozdzielczości 4K, w pełni wyposażone studio telewizyjne z wirtualną scenografią i nowoczesną reżyserkę. Zakończenie inwestycji wartej ponad 5 mln zł zaplanowano na drugi kwartał 2018 r.

 

W najbliższym roku akademickim UG planuje też remont dwóch domów studenckich (w jednym z nich powstanie przedszkole). Uczelnia czyni też starania o pozyskanie środków na budowę Centrum Sportowego z zespołem sal sportowych, halą tenisową, kortami tenisowymi i boiskiem do gry w piłkę nożną. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 45 mln z. W dalszej przyszłości zaplanowano budowę basenu. (PAP)

 

Autor: Anna Kisicka

Edytor: Anna Ślązak

 

Nauka w Polsce

 

aks/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi