Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. K.Kik o reformie szkolnictwa wyższego: jednym z celów wyeliminowanie starej kadry naukowej

03.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

"Jednym z celów reformy jest wyeliminowanie starej kadry naukowej, czyli swoistego rodzaju czystka na uczelniach wyższych, polegająca na osłabieniu roli i znaczenia kadry profesorskiej, tej starszej, która zaczynała swoją karierę jeszcze w PRL-u" - powiedział PAP politolog prof. Kazimierz Kik.

"Jest taki pomysł, żeby uprościć karierę naukową w szkolnictwie wyższym - powiedział PAP politolog prof. Kazimierz Kik, który uważa, że reforma będzie niosła za sobą zmiany kadrowe: "Doktorzy, którzy będą mieli jakiś staż na Zachodzie albo będą mieli dostęp do wysoko notowanych grantów naukowych, będą mogli być tak zwanymi profesorami dydaktycznymi. Zastąpią zatem profesorów, dla których zbliża się posucha, ponieważ nie będą potrzebni".

 

W ocenie Kika "jednym z celów reformy jest wyeliminowanie starej kadry naukowej, czyli swoistego rodzaju czystka na uczelniach wyższych, polegająca na osłabieniu roli i znaczenia kadry profesorskiej, tej starszej, która zaczynała swoją karierę jeszcze w PRL-u".

 

 

Najważniejszą zmianą, którą może przynieś reforma byłaby - zdaniem profesora - mniejsza liczba szkół wyższych. "Mieliśmy na początku lat dziewięćdziesiątych wysyp szkół wyższych. Była zasada - każdy może studiować, pieniądz idzie za studentem. I rozpoczął się wyścig w zakresie kształcenia profesury, aby sprostać potrzebom. Coraz więcej studentów, to trzeba więcej profesorów i doktorów habilitowanych. I mamy taki wysyp doktorów habilitowanych na potrzeby około 400 szkół wyższych, a jesteśmy jednocześnie gdzieś tam w tych wskaźnikach naukowości w standardach światowych daleko w trzeciej, czwartej setce" - powiedział.

 

Jak tłumaczył profesor, ta ilość nie poszła w jakość. Podejrzewa, że reforma ukierunkuje się na powrót do jakości, ze szkodą dla ilości, co - jak powiedział "polskiemu szkolnictwu wyższemu dobrze zrobi, ale na pewno będzie na początku ogromne zamieszanie".

 

Prof. Kik uważa również, że najważniejsze jest dofinansowane szkolnictwa wyższego, które dotąd było bardzo niedofinansowane i można podnieść jakość szkół kosztem ich ilości: "Jeżeli nie można dofinansować całokształtu szkolnictwa, to lepiej dofinansować taką część szkolnictwa wyższego, która będzie mogła wspiąć się na wyższe piętra międzynarodowej kategoryzacji w zakresie poziomu nauczania" - podsumował politolog.

 

Projekt ustawy został już skierowany do poszczególnych resortów do oficjalnych konsultacji, które powinny zakończyć się do końca roku, a na przełomie 2017 i 2018 roku zostanie skierowany do parlamentu. Najprawdopodobniej na wiosnę projekt ustawy zostanie podpisany przez prezydenta.

Resort nauki chce, by Ustawa 2.0 weszła w życie od października 2018 r. (PAP)

 

bwo/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi