Strona główna Aktualności
Uczelnie

Toruń/Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 73. rok akademicki

02.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował w poniedziałek 73. rok akademicki. Rektor UMK podkreślił, że dla tej uczelni nie ma innej drogi niż stanie się uczelnią badawczą. Zachęcał pracowników naukowych do dbania o promocję swoich osiągnięć.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2017/2018 w grodzie Kopernika rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Sebastian Skuza.

 

"Umacniamy pozycję piątego uniwersytetu w Polsce i jednej z dziesięciu najlepszych uczelni w kraju. Nie ma dla nas innej drogi niż budowa silnego uniwersytetu badawczego. Musimy dbać o to, żeby wyniki prowadzonych przez nas badań były dostrzegane i docenianie w świecie. Publikowanie w międzynarodowych czasopismach naukowych nie jest już kwestią wyboru, a koniecznością dla każdego pracownika naukowego naszej uczelni - niezależnie od dyscypliny badawczej i przedmiotu zainteresowania" - powiedział podczas inauguracji rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

 

W swoim przemówieniu prof. Tretyn dodawał, że całe środowisko akademickie w Toruniu musi wymagać od siebie jeszcze więcej, gdyż świat szkolnictwa wyższego jest bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdominowany przez konkurencję - o największe talenty, prestiż i zasoby finansowe.

 

"Nie mam żadnych wątpliwości, że UMK musi i może znaleźć się w gronie uniwersytetów badawczych. Nie jest to tylko kwestia prestiżu czy poziomu finansowania. Przewidziane w ustawie kryteria nie są łatwe, jednak ich spełnienie jest dla naszej społeczności w pełni realne" - wskazał rektor UMK.

 

Wykład inauguracyjny wygłosił kierownik Katedry Astronomii i Astrofizyki UMK prof. Andrzej Niedzielski. Wyróżnieniem przyznawanym przez władze UMK - Convallaria Copernicana - został uhonorowany prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk. Wśród jego zasług wymieniono m.in. wkład w rozwój chirurgii toruńskiej, prawie sześćdziesięcioletni wysiłek w kształceniu nowych pokoleń chirurgów oraz wzmacnianie i rozsławianie UMK w kraju i zagranicą.

 

"Informacje, które przekazał pan rektor dotyczące jakości prowadzonych badań naukowych przyjmuję z olbrzymim szacunkiem. To jest właśnie to, do czego sprowadza się +reforma 2.0+ - dbanie o jakość badań naukowych" - wskazał wiceminister Skuza, odnosząc się do zmian w szkolnictwie wyższym wprowadzanych przez resort nauki.

 

List do uczestników inauguracji skierował wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

"Kierunek zmian nie pozostawia wątpliwości. Uczelnie zyskają większą swobodę, aby działać zgodnie ze swoją misją, potrzebami i ambicjami (...). Dlatego ponawiam apel, aby już teraz rozpoczęli państwo refleksję nad nowymi statutami i szukali rozwiązań, które w państwa uczelniach pozwolą maksymalnie wykorzystać szanse, które niesie +ustawa 2.0+" - napisał w liście Gowin. Podkreślał, że rosną w Polsce wydatki na naukę, a wszystkim życzył pomyślności w nowym roku akademickim w realizacji swoich ambicji naukowych i dydaktycznych.

 

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

Edytor: Ewelina Krajczyńska

 

Nauka w Polsce

 

twi/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi