Strona główna Aktualności
Świat

Jeffrey C. Hall: noblista, który jeździ Harleyem i interesuje się wojną secesyjną

02.10.2017 Świat, Nagrody Nobla 2017
epa06239689 A handout photo made available by the Chinese University of Hong Kong (CUHK) shows Jeffrey C. Hall speaking during a lecture at Shaw College of the CUHK in Hong Kong, China, 25 September 2013 (issued 02 October 2017). The Karolinska Institute of Stockholm, Sweden, announced 02 October 2017, that US scientists Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young were awarded with the 2017 Nobel Prize in Physiology or Medicine for 'their discoveries of molecular mechanisms controlling the circadian rhythm'.  EPA/CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Na zdjęciu Jeffrey C. Hall. Fot. PAP/EPA/ CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG 25.09.2013

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Jeffrey C. Hall jest pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji i zgłębia amerykańską wojnę secesyjną.

Urodził się w 1945 r. w Brooklynie w Nowym Jorku. Jego ojciec był dziennikarzem Associated Press i przekonywał go do dziennikarstwa newsowego. Jeffrey'a bardziej jednak pociągała medycyna. Podczas studiów porzucił ją jednak, by ostatecznie zająć się biologią.

 

Badaniami nad muszkami owocowymi zafascynował się jeszcze podczas studiów w laboratorium Philipa Ivesa w Amherst College, gdzie studiował. Potem kontynuował je zarówno podczas prac nad doktoratem, jaki po jego uzyskaniu. Profesorem biologii został w 1974 r. na Uniwersytecie Brandeis w stanie Massachusetts.

 

Hall powiedział, że jako naukowiec pokochał muszki owocowe, ponieważ mają one skomplikowany i fascynujący organizm.

 

Początkowo jego prace nad genetycznymi mechanizmami rytmów biologicznych nie znajdowały uznania wśród ówczesnych chronobiologów. Wtedy jedynym naukowcem, który zmierzał w tym samym kierunku, był Michael W. Young - ten sam, którego Komitet Noblowski również wyróżnił tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny (trzecim badaczem, który ją otrzymał, jest Michael Rosbash).

 

W 2003 r. otrzymał medal Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, a w tym samym roku został członkiem Narodowej Akademii Nauk (NAS).

 

Tegoroczny Noblista pracuje ostatnio na University of Maine. Od wielu lat zgłębia Wojnę Secesyjną Stanów Zjednoczonych, szczególnie najkrwawszą bitwę, do jakiej doszło w lipcu 1863 r. pod Gettysburgiem w stanie Pensylwania. Hall jest też pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji. (PAP)

 

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Edytor: Anna Ślązak

 

zbw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi