Strona główna Aktualności
Świat

Michael Rosbash: noblista i zagorzały fan baseballu

02.10.2017 Świat, Nagrody Nobla 2017
epa06239691 A handout photo made available by the Chinese University of Hong Kong (CUHK) shows Michael Rosbash speaking during a lecture at Shaw College of the CUHK in Hong Kong, China, 25 September 2013 (issued 02 October 2017). The Karolinska Institute of Stockholm, Sweden, announced 02 October 2017, that US scientists Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash and Michael W. Young were awarded with the 2017 Nobel Prize in Physiology or Medicine for 'their discoveries of molecular mechanisms controlling the circadian rhythm'.  EPA/CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Na zdjęciu Michael Rosbash. Fot. PAP/EPA/ CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG 25.09.2013

Amerykanin Michael Rosbash, laureat Nagrody Nobla 2017 w dziedzinie medycyny, ma również bardziej przyziemne hobby niż badanie genów. Od najmłodszych lat jest zagorzałym fanem baseballu. Jego ukochana drużyna to Red Socks z Bostonu.

W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali trzej Amerykanie. Jednym z nich jest Michael Rosbash,

 

Według sekretarza komitetu noblowskiego Thomasa Perlmanna Rosbash początkowo nie uwierzył w to, że został doceniony nagrodą najważniejszą dla naukowca. „Najpierw w słuchawce panowała cisza, a potem powiedział: +Żartuje pan ze mnie+” – zrelacjonował Perlmann swoją rozmowę telefoniczną z noblistą.

 

Rosbash jest Amerykaninem żydowskiego pochodzenia. Urodził się 7 marca w 1944 r. w Kansas City w stanie Missouri w USA. Sześć lat wcześniej jego rodzice uciekli z nazistowskich Niemiec. Jego ojciec był kantorem. Gdy Michael miał dwa lata jego rodzina przeniosła się do Bostonu i od tego momentu chłopiec stał się największym fanem drużyny Red Socks.

 

Gdy miał 10 lat (a jego brat sześć) ojciec zmarł na zawał serca, w wieku zaledwie 42 lat. „Ta tragedia zburzyła emocjonalną stabilność mojej małej dwupokoleniowej rodziny. Trudne życie rodzinne trwało dopóki w wieku 17 lat nie poszedłem na studia” – napisał Rosbash w krótkiej autobiografii, którą przygotował z okazji otrzymania w 2013 r. Shaw Prize, jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

 

Na uczelnię wybrał prestiżowy California Institute of Technology (Caltech), jak zaznaczył nie tylko ze względu na świetną reputację, ale też ze względu na to, że była oddalona od jego domu o 3 tys. mil. „Byłem trudnym dzieckiem i w pewnym sensie biernym uczniem, ale jakoś zdawałem sobie sprawę, że nowy początek w dobrym miejscu, daleko od domu będzie dla mnie ważny” – wspominał badacz.

 

Początkowo interesował się matematyką, ale studia licencjackie na Caltechu oraz letnia praktyka w laboratorium słynnego biologa Normana Davidsona sprawiły, że zafascynował się badaniami molekularnymi.

 

Pracę magisterską z chemii obronił w 1965 r. na California Institute of Technology. Następnie w ramach stypendium Programu Fulbrighta spędził rok w Institut de Biologie Physico-Chimique w Paryżu. W 1970 r. w Massachusetts Institute of Technology uzyskał tytuł doktora z biofizyki. W ramach studiów po doktoracie trzy lata prowadził badania genetyczne na University of Edinburgh (Szkocja). Sam ocenił, że był to wspaniały czas, zarówno z osobistego jak i zawodowego punktu widzenia. W 1974 r. dołączył do kadry Brandeis University w Waltham (stan Massachusetts), z którym jest związany do dziś.

 

Na tej uczelni Rosbash zaczął prowadzić badania genetyczne dotyczące mechanizmów działania zegara biologicznego, czyli rytmów okołodobowych, u organizmów żywych. W 1984 r. razem z drugim tegorocznym noblistą – współpracownikiem i przyjacielem Jeffem Hallem - sklonowali gen sprawujący kontrolę nad zegarem biologicznym muszki owocowej Drosophila melanogaster. Nadali mu nazwę period (w skrócie per). Dobowe zmiany w poziomie białka, które koduje ten gen, regulują rytm aktywności i snu muszek w okresie ok. 24 godzin.

 

W 1990 r. badacze zaproponowali mechanizm działania zegara biologicznego, w którym istotną rolę odgrywa aktywność genu per. W kolejnych latach zespół Robasha odkrył m.in. kilka innych genów zaangażowanych w regulację rytmów okołodobowych u muszki owocowej. Za jego wkład w zrozumienie działania zegara biologicznego Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała mu 2 października 2017 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Podzieli się nią z Jeffem C. Hallem oraz Michaelem W. Youngiem.

 

Robash jest człowiekiem spełnionym również w życiu prywatnym. W latach 80. XX wieku ożenił się ze swoją studentką Nadją Abovich. Mają dwójkę dzieci: 42-letnią córkę Paulę z pierwszego małżeństwa Nadji oraz 31-letnią córkę o imieniu Tanya. „Te trzy kobiety stały się dla mnie niezbędnym źródłem miłości i stabilności, co dopełnia moje życie zawodowe. Miałem szczęście, że odnalazłem radość zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym” – napisał w swojej autobiografii. (PAP)

 

autor: Joanna Morga

edytor: Ewelina Krajczyńska

 

jjj/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi