Strona główna Aktualności
Technologie

Bakterie pomagają odzyskać metale ciężkie z żużli hutniczych

11.10.2017 Ekologia, Technologie, Technologia

Fot. Fotolia

Metale ciężkie z odpadów hutniczych składowanych na hałdach mogą przedostawać się do wód powierzchniowych i do gleby. Naukowcy sprawdzają, czy można odzyskiwać metale poprzez interakcje mikroorganizmów z żużlami.

Żużle hutnicze to odpady z produkcji miedzi. Jednak oczyszczone żużle mogłyby być ponownie wykorzystane np. w budownictwie i inżynierii. Dlatego naukowcy zajmują się ich charakterystyką chemiczno-mineralogiczną. Sprawdzają też, jaki wpływ na środowisko mają żużle zdeponowane na dawno utworzonych składowiskach.

 

Dr Anna Potysz z Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdza, czy można odzyskiwać metale przy użyciu technik biologicznych. Okazuje się, że bakterie i grzyby reagują z odpadami, w wyniku czego metale mogą przedostać się do gleby i wód powierzchniowych oraz podziemnych, a w ten sposób zanieczyszczać otoczenie. Czy można zaprząc mikroorganizmy do zaplanowanej przez człowieka pracy przy odzyskiwaniu metali z odpadów?

 

Przedmiotem badań tegorocznej laureatki stypendium START Fundacji na rzecz nauki Polskiej, są żużle metalurgiczne deponowane na dawno utworzonych hałdach zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska.

 

„Dawniej żużle były składane bez nadzoru środowiskowego oraz bez zabezpieczeń uniemożliwiających migrację pierwiastków metalicznych do otoczenia. Dlatego, w otoczeniu hałd żużli, mogą być zwiększone stężenia metali ciężkich, przekraczające dopuszczalne normy jakości środowiska” - mówi dr Potysz.

 

Dodaje, że żużle hutnicze są zbudowane z różnych faz mineralnych, czyli syntetycznych odpowiedników minerałów. Wykazują one różną odporność na procesy wietrzenia. Analiza tych procesów jest o tyle ważna, że zawierają metale ciężkie, które nie zostały odzyskane na etapie procesu hutniczego. Szczególną uwagę badaczka poświęca procesom biowietrzenia, uwzględniającym wpływ bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów na uwalnianie metali oraz ich transport w środowisku.

 

Metale odzyskane z żużli będzie można wykorzystać do dalszej obróbki. W wyniku tego procesu będzie powstawał nowy odpad, pozbawiony toksycznych substancji. Takie kruszywo można by było dodawać do materiałów wykorzystywanych np. do budowy dróg. Ale w jaki sposób odzyskać metale przy pomocy mikroorganizmów?

 

Jak wyjaśnia rozmówczyni PAP, mikroorganizmy wydzielają różne związki organiczne i nieorganiczne, które mogą reagować z odpadem. Ta ich właściwość jest często wykorzystywana w przemyśle biohydrometalurgicznym, czyli w uproszczeniu, przy wypłukiwaniu metali ciężkich. Nie rozwinięto jeszcze takiej technologii dla żużli hutniczych. Badania dr Potysz budzą nadzieję, że w przyszłości zbiórka takich odpadów ze składowisk będzie prowadzić do odzysku surowca i do zysku ekonomicznego.

 

Badania pod opieką naukową dr hab. Jakuba Kierczaka na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzone są w skali laboratoryjnej. Zespół poszukuje najlepszych warunków procesu, w którym mikroorganizmy rozkładają żużle. Żużle mają złożoną strukturę chemiczną i mineralogiczną. Wiele zmiennych musi zostać poddanych analizie zanim ten proces będzie optymalny i opłacalny. Te prace przygotowują grunt pod potencjalną technologię odzysku metali ze składowisk odpadów hutniczych.

 

Dr Potysz prowadzi badania na pograniczu ochrony środowiska, chemii, mikrobiologii, mineralogii oraz biotechnologii. Jej prace dotyczą stabilności biogeochemicznej odpadów przemysłowych. Badaczka zajmowała się dotąd głównie bakteriami, ale planuje też zastosować grzyby. Wydzielają one kwasy, które mogą być produktem do katalizy - czyli przyspieszenia procesu uwalniania metali z odpadu.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

 

kol/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Nie ma znaczenia, jak piękna jest twoja teoria. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś mądry. Jeśli ona się nie zgadza z eksperymentem, to po prostu jest zła. Richard Feynman
Richard Feynman

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi