Strona główna Aktualności
Świat

Setki gatunków przeniesione przez tsunami przez cały Pacyfik

08.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Japońskie tsunami z 2011 roku przeniosło prawie 300 morskich gatunków przez cały Pacyfik. To największa tego rodzaju migracja zaobserwowana przez naukowców - informuje ”Science”.

Tsunami, które powstało 11 marca 2011 roku po trzęsieniu ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, uderzyło w wybrzeża Japonii i wciągnęło do morza miliony obiektów: od łodzi rybackich i fragmentów portów po małe fragmenty plastiku. Te wszystkie przedmioty posłużyły wielu gatunkom jako tratwy, na których przebyły ocean, opisują naukowcy na łamach ”Science”.

 

Od 2012 roku na wybrzeżach Hawajów i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych naukowcy natykali się na przyniesione z Japonii przez tsunami szczątki. Po ich zbadaniu okazało się, że na częściach kutrów, boj, skrzyń i kontenerów znajdowały się nadal żyjące organizmy.

 

Badacze zidentyfikowali 289 żywych gatunków typowych dla przybrzeżnych wód Japonii, ale podejrzewają, że takich, którym udało się pokonać drogę przez Pacyfik, jest dużo więcej.

 

Najczęściej odnajdywano mięczaki, takie jak małże, ale też stułbie, skorupiaki, mszywioły i pierścienice. Prawie dwóch trzecich z tych gatunków nigdy wcześniej nie zaobserwowano na zachodnim wybrzeżu USA.

 

"Nie sądziłem, że większość z tych nadbrzeżnych organizmów jest w stanie przetrwać na morzu przez tak długi czas. Ale być może nie miały ku temu wielu okazji w przeszłości. Teraz plastik (w oceanach – przyp. PAP) wraz z tsunami i burzami dają im takie możliwości na dużą skalę" – mówi współautor publikacji i biolog morski w centrum badań nad środowiskiem Instytutu Smithsona, Greg Ruiz.

 

Naukowców najbardziej zaskoczyło, że wszystkim zidentyfikowanym przez nich gatunkom – typowe dla spokojniejszych od pełnego oceanu wód przybrzeżnych – udało się przetrwać długą podróż przez cały Pacyfik. Ich zdaniem pomogło im w tym wolne tempo przemieszczania się tratw ze szczątków, dzięki któremu mogły stopniowo przyzwyczajać się do nowych warunków.

 

Powolne dryfowanie "wysp odpadków" ułatwiło też niektórym gatunkom proces rozmnażania, a następnie umożliwiło larwom przytwierdzenie się do unoszących się na wodzie fragmentów, uważają badacze.

 

Jak dodają, plastiku i śmieci z innych trwałych materiałów – jak np. częste wśród szczątków po tsunami włókno szklane - jest w oceanach jest coraz więcej i będą coraz częściej i na coraz większą skalę umożliwiały różnym gatunkom przetrwanie oraz transport na duże odległości.

 

Dotychczas naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że wskutek japońskiego tsunami jakikolwiek nowy gatunek skolonizował zachodnie wybrzeże USA. Podkreślają jednak, że za wcześnie jeszcze na pełną ocenę wszystkich konsekwencji tego zjawiska. "Okazało się to jednym z największych, nieplanowanych, naturalnych eksperymentów w biologii morskiej, być może nawet największym w historii” – uważa inny współautor publikacji, John Chapman z Uniwersytetu Stanowego Oregonu (USA).

 

Zdaniem naukowców najlepszym sposobem zwalczania inwazji obcych gatunków jest zapobieganie jej. Nie można przeciwdziałać tsunami, czy innym naturalnym zjawiskom, mówią, możemy więc jedynie skuteczniej walczyć z problemem plastikowych śmieci w oceanach. (PAP)

 

dwo/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi