Strona główna Aktualności
Świat

Godzina ćwiczeń tygodniowo chroni przed depresją

08.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Żeby zachować pełnię zdrowia psychicznego wystarczy ćwiczyć przez jedną godzinę w tygodniu – informuje „American Journal of Psychiatry”.

Naukowcy z Black Dog Institute, Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (Australia) oraz norweskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące aktywności fizycznej oraz objawów zaburzeń lękowych i depresji u prawie 34 tys. mieszkańców Norwegii. Dane te były zbierane wśród uczestników przez kilkanaście lat.

 

Badacze wyliczyli, że u osób prowadzących siedzący tryb życia ryzyko zachorowania na depresję było o 44 proc. wyższe, niż u osób ćwiczących przez jedną do dwóch godzin w tygodniu.

 

„Wyniki naszego badania są ekscytujące, bo pokazują, że nawet stosunkowo niewielka ilość ćwiczeń, poczynając od godziny tygodniowo, może stanowić solidną ochronę przed depresją” – komentuje główny autor badania, prof. Samuel Harvey.

 

Zdaniem specjalistów aktywność fizyczna mogłaby zapobiec 12 procentom przypadków depresji wśród badanych.

 

“Wciąż staramy się ustalić, skąd bierze się ten efekt ochronny ćwiczeń. Przypuszczamy, że jest on wynikiem kombinacji różnych korzyści – fizycznych i społecznych – płynących z angażowania się w aktywność fizyczną” – stwierdza prof. Harvey.

 

„W obliczu rosnących odsetków zachorowania na depresję i światowej tendencji do prowadzenia siedzącego trybu życia, wyniki naszego badania mają szczególne znaczenie, bo podkreślają, że nawet niewielka zmiana stylu życia może przynieść duże korzyści zdrowotne” – dodaje. (PAP)

 

ooo/ ekr/

Tagi: depresja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi