Strona główna Aktualności
Świat

Dlaczego zasypiamy z nudów?

06.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Za senność, która dopada nas w czasie nudy, odpowiada część mózgu zwana jądrem półleżącym - ustalili naukowcy z University of Tsukuba (Japonia).

Artykuł z omówieniem ich badania ukazał się na łamach pisma „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-017-00781-4).

 

Poza potrzebą odpoczynku sterowaną przez nasz zegar biologiczny senność odczuwamy w trakcie wykonywania żmudnych, nieciekawych czynności. Dzieje się tak nawet w sytuacjach, gdy organizm jest wypoczęty. Z kolei, nawet dość silne zmęczenie, nie powoduje uczucia senności, jeśli mózg zaangażowany jest w jakieś pasjonujące zajęcie. Dlaczego tak się dzieje?

 

Mechanizmy mózgowe regulujące sen poprzez czynniki poznawcze i emocjonalne nie zostały dotąd dobrze poznane.

 

Jednak w swoim najnowszym artykule zespół japońskich badaczy dowodzi, że część mózgu zwana jądrem półleżącym, która odpowiada za motywację i odczuwanie przyjemności (jest częścią układu nagrody człowieka), może także wywoływać uczucie senności.

 

Odkrycie to może tłumaczyć, dlaczego ludzie mają silną tendencję do zasypiania przy braku bodźców motywujących, czyli np., gdy się im nudzi.

 

Na potrzeby badania grupa pod kierunkiem dr. Yo Oishi zastosowała techniki chemio-genetyczne i optyczne w celu zdalnego kontrolowania aktywności neuronów w obrębie jądra półleżącego oraz zachowań, które one wywołują. W rezultacie odkryto, że neurony jądra półleżącego mają bardzo silną zdolność do wywoływania snu, którego w żaden sposób nie da się odróżnić od podstawowej „składowej” naturalnego snu człowieka, czyli tzw. snu wolnofalowego (inaczej głębokiego, NREM). Faza ta charakteryzuje się wolnymi ruchami gałek ocznych oraz pojawiającymi się w mózgu falami theta i delta.

 

„Wydaje nam się, że, tak, jak w przypadku snu naturalnego, wynikającego ze zmęczenia, także tutaj najważniejszym somnogenem jest adenozyna. To właśnie ten neuroprzekaźnik odpowiada za wywoływanie efektu senności w jądrze półleżącym” - tłumaczy dr Oish. Jak dodaje, od dawna wiadomo, że adenozyna jest powiązana ze stanem względnego niedoboru energii w organizmie i poprzez oddziaływanie na receptory adenozynowe indukuje sen. Tymczasem specyficzny podtyp tych receptorów, receptory A2A, wykryto także w jądrze półleżącym.

 

Eksperyment wykazały dodatkowo, że kofeina, najczęściej spożywana substancja psychostymulująca na świecie, swój słynny efekt wywołuje poprzez blokowanie receptorów A2A także w jądrze półleżącym.

 

Zdaniem autorów pracy ich odkrycie może posłużyć do opracowania nowych, bezpiecznych metod pomagania osobom cierpiącym na bezsenność. Opierałyby się one o związki mające zdolność do aktywowania receptorów A2A w jądrze półleżącym.(PAP)

 

kap/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi