Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Śląski wchodzi w 50. rok działalności

03.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Koncerty w przestrzeni publicznej, konferencje naukowe, jubileuszowe publikacje oraz benefis – złożą się na obchody 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Uroczysta inauguracja roku akademickiego na tej największej uczelni regionu odbędzie się w poniedziałek.

W tym roku Uniwersytet Śląski świętuje swe 50-lecie. Z tej okazji, podczas wtorkowej konferencji prasowej, zaprezentowano program całorocznych obchodów. Znalazły się w nim wydarzenia naukowe i kulturalne m.in. koncerty w przestrzeni publicznej, festiwal nauki, benefis, konferencje naukowe, seminaria, sympozja, jubileuszowe publikacje.

 

Rektor prof. Andrzej Kowalczyk wyraził nadzieję, że te wszystkie przedsięwzięcia przybliżą uniwersytet do społeczności regionu i odwrotnie. "To okazja do tego, byśmy mocniej zaistnieli w odbiorze przeciętnego obywatela tego regionu – że kształcimy, prowadzimy badania, mamy coraz lepszą bazę dydaktyczną i badawczą" – mówił rektor.

 

Uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się w poniedziałek. Udział w niej zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Tuż przed inauguracją oficjalnie otwarty zostanie nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji, zwanego katowicką filmówką. Specyfiką tego obiektu jest nie tylko jego wtłoczenie między stare kamienice, ale przede wszystkim nawiązanie do śląskiego designu, śląskiej architektury oraz połączenie nowej zabudowy z już istniejącą.

 

Kulminacja obchodów odbędzie w czerwcu. Złożą się na nią m.in. uroczysty koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz zakopanie kapsuły czasu w uniwersyteckim kampusie.

 

W ocenie rektora jubileusz 50-lecia uczelni skłania do refleksji nie tyle o przeszłości, co przyszłości. "Tak się składa, że ten nasz namysł nad następnym 50-leciem wpisuje się w przygotowywaną reformę (nauki i szkolnictwa wyższego - PAP). Liczę, że reforma powinna pomóc nam wykonać krok w drugie 50-lecie Uniwersytetu Śląskiego. Wiążemy z nią ostrożne, ale pewne nadzieje" – podkreślił.

 

Rektor pytany przez PAP o priorytety na najbliższy rok akademicki podał m.in. rozpoczęcie prac nad nowym statutem uczelni. "Niezależnie od tego, jaki kształt będzie miała ustawa, już dziś musimy o tym myśleć. Statut uczelni – to trochę słowo wytrych, bo tak naprawdę trzeba myśleć o ustroju uczelni, o zarządzaniu nią, o tym, jak będziemy prowadzili kształcenie, czy będzie oparte o dotychczasową strukturę wydziałów, czy o nową. Jest nad czym pracować i o czym myśleć" – ocenił.

 

Obecnie na Uniwersytecie Śląskim kształci się ponad 25 tys. studentów, w tym ponad 8,6 tys. osób przyjętych w tym roku.

 

Jak powiedział prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek, to o prawie tysiąc więcej niż w poprzednim roku. "To jest zasadnicza zmiana, ponieważ mniej więcej od 10 lat obserwowaliśmy spadek liczby studentów, każdego roku było ich coraz mniej" – dodał.

 

Prof. Koziołek przypomniał, że wśród tegorocznych nowości znalazł się kierunek: środkowoeuropejskie studia historyczne na poziomie studiów stacjonarnych II stopnia na Wydziale Nauk Społecznych, prowadzonych we współpracy z Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) oraz Uniwersytetem Ostrawskim (Czechy).

 

"Będziemy kształcić historyków specjalizujących się w wiedzy historycznej o regionie transgranicznym" – tłumaczył prorektor. Dodał, że prace nad przygotowaniem tych międzynarodowych studiów trwały kilka lat. "Wymagało to dużej pracy, przede wszystkim prawno-logistycznej, ponieważ systemy kształcenia w tych państwach, wbrew pozorom, nie są spójne" – powiedział.

 

12 wydziałów Uniwersytetu Śląskiego znajduje się łącznie w czterech miastach: Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie.

 

Odnosząc się do planowanych bądź realizowanych już inwestycji, prof. Kowalczyk wymienił modernizację kampusu w Chorzowie (tam przeniesiony został właśnie Instytut Fizyki) oraz modernizację budynku po tym Instytucie, gdzie w przyszłości ma zostać przeniesiony Wydział Filologiczny.

 

Rektor wspomniał też o planach budowy nowej siedziby Wydziału Biologii nieopodal rektoratu, hali sportowej, osiedla akademickiego w pobliżu nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji, a także modernizacji kampusu w Cieszynie.

 

Dotąd uczelnia wykształciła prawie 250 tys. absolwentów.(PAP)

 

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

 

edytor: Ewelina Krajczyńska

 

akp/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi