Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kraków/ AGH zainaugurowała 99. rok akademicki

04.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka (2-P) w pochodzie Senatu, pracowników i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 04.10.2017

Ponad 32 tys. studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęło w środę nowy rok akademicki. Jest to już 99. rok akademicki w historii tej uczelni. W inauguracji uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podczas inauguracji przypomniał najważniejsze założenia proponowanej przez niego Ustawy 2.0.

 

„To jest nasza wspólna ustawa, powstała w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim, doceniona przez Komisję Europejską i stawiana za wzór do naśladowania innym krajom unijnym” – zaznaczył wicepremier.

 

Zwrócił się także do środowiska akademickiego z prośbą o uwagi, propozycje, co do ostatecznego kształtu tzw. konstytucji dla nauki. „Chcę uspokoić, że zmiany nie wejdą w życie jednego dnia. Do 19 października czekamy na uwagi. Wiem, że społeczność AGH już takie propozycje wypracowała” – mówił minister.

 

Jak dodał, jest dumny z tego, że reforma wejdzie w życie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Wśród założeń reformy Gowina jest m.in. podział uczelni na akademickie i zawodowe, poszerzenie autonomii uczelni i ich upodmiotowienie, poszerzenie kompetencji rektorów, powołanie rad uczelni.

 

Ustawa ma za zadanie podniesienie poziomu nauczania i nauki, stąd m.in. zmieni się rola habilitacji oraz mechanizm przyznawania doktoratów, których poziom od lat – w ocenie środowiska akademickiego – systematycznie się obniżał.

 

Reforma zakłada uproszczenie systemu finansowania uczelni, które otrzymywać będą dotacje z kilku, a nie z kilkudziesięciu (jak dotychczas) źródeł. Według założeń, będą konkursy grantowe nie tylko dla wybitnych naukowców, ale i dla dydaktyków. Zapowiadane jest także zwiększone finansowanie na naukę i szkolnictwo.

 

Do reformy Gowina w swoim wystąpieniu odniósł się rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. „Mamy nadzieję, że zaprezentowana podczas Narodowego Kongresu Nauki nowa ustawa, będzie odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się potrzeby gospodarki. Jest ona częścią +Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju+, który bez polskiej nauki, bez jej rozwoju i inwestycji, nie zostanie zrealizowany” – powiedział.

 

Jak zauważył, polskie uczelnie, mimo starań i zaangażowania, mają spore zaległości, które dzielą je od najlepszych światowych uniwersytetów. Słomka zaznaczył też, że sukcesy środowiska naukowego zależą od finansowania z budżetu państwa.

 

„Jestem jednak przekonany, że bez względu na zakres wprowadzonych zmian, nasza uczelnia z powodzeniem odnajdzie się w nowej rzeczywistości i z sukcesami kontynuować będzie swoją misję” – mówił rektor i zapowiedział, że AGH jak i całe środowisko polskich uczelni technicznych aktywnie włączy się w konsultowanie, dostosowywanie i wdrażanie nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym.

 

W przemówieniu rektor AGH poruszył też wątek niżu demograficznego. Jak zapewnił, AGH nie odczuwa tego zjawiska i tegoroczna rekrutacja jest dla uczelni satysfakcjonująca. Najlepsze kierunki, jak np. informatyka stosowana to prawie 7 osób chętnych na miejsce, a średnia w skali AGH wynosi 3 osoby na miejsce, co stanowi wzrost niemal o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Prof. Słomka zapewniał też o wysokim poziomie kształcenia w uczelni oraz przywoływał rankingi, w których AGH zajęła wysokie pozycje.

 

W AGH nowy rok akademicki rozpoczęło ponad 32 tys. studentów. Będą się oni kształcić na 58 kierunkach studiów w ramach 16 wydziałów. Dodatkowo swoje kwalifikacje będą podnosić uczestnicy kilkudziesięciu różnych kierunków studiów podyplomowych. Zajęcia poprowadzi 2 tys. pracowników naukowych, a do dyspozycji studentów będzie ponad 700 laboratoriów. Studenci będą mogli rozwijać swoje pasje naukowe w ponad 120 kołach naukowych. Na miłośników sportu czeka natomiast 30 różnych sekcji w ramach Akademickiego Związku Sportowego AGH Kraków, jednego z największych klubów AZS w Polsce.

 

Autor: Beata Kołodziej

 

bko/ ekr/

Tagi: mnisw , nauka , edukacja , agh
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi