Strona główna Aktualności
Przyroda

Prof. Liwo o Noblu z chemii: następnym krokiem będzie oglądanie cząsteczek w akcji

04.10.2017 Przyroda, Zdrowie, Nagrody i wyróżnienia, Życie, Nagrody, Nagrody Nobla 2017

Fot. Fotolia

Już teraz mikroskopia krioelektronowa, której twórcy dostali w tym roku Nobla z chemii, jest wykorzystywana do opracowywania leków. Ale następnym krokiem będzie oglądanie cząsteczek "w akcji” - ocenił w rozmowie z PAP prof. Adam Liwo z Uniwersytetu Gdańskiego.

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii podzielili się Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson, dzięki którym nauka zyskała nowe narzędzie badawcze - mikroskopię krioelektronową. Pozwala ona badać z dużą rozdzielczością strukturę cząsteczek biologicznych w roztworze, uprzednio zamrożonym za pomocą etanu, schłodzonego do temperatury ciekłego azotu.

 

"To jest technika, która służy poznaniu struktury cząsteczek biologicznych, zwłaszcza biomakromolekuł, czy nawet układów w środowisku naturalnym" - powiedział PAP prof. Adam Liwo z Zakład Modelowania Molekularnego Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowiec przyznał, że tegoroczny Nobel z dziedziny chemii nie był dla niego zaskoczeniem. Zdaniem badacza następnym krokiem będzie oglądanie cząsteczek "w akcji" - filmu, a nie statycznych zdjęć.

 

Prof. Liwo podkreślił, że mikroskopia krioelektronowa jest nie do zastąpienia w badaniach białek błonowych.

 

"Białka błonowe to te, które odpowiadają np. za 90 proc. przekazywania sygnałów oraz są celami terapii dlatego, że jakikolwiek lek, jakakolwiek cząsteczka się tam przyczepia - to ona musi przejść przez te białka błonowe" - wyjaśnił naukowiec.

 

Przyznał, że metoda spowodowała postęp w nauce. "Raczej bym powiedział, że trzeba patrzeć w przyszłość. Bo jeżeli jesteśmy w stanie właśnie obejrzeć, jak wygląda upakowanie takich cząsteczek białka w błonie komórkowej, no to oczywiście jesteśmy w stanie zaprojektować nowe leki przeciwnowotworowe" - wskazał.

 

Naukowiec zastrzegł, że od uzyskania obrazu w laboratorium do momentu, kiedy zdjęcie ukazuje się np. w gazecie jako wiadomość dnia, jest jeszcze sporo pracy, m.in. w postaci przetworzenia za pomocą programów komputerowych.(PAP)

 

autor: Szymon Zdziebłowski

 

edytor: Agnieszka Tkacz

 

szz/ pmw/ agt/

Tagi: nobel , liwo
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi