Strona główna Aktualności
Świat

Richard Henderson – praca to dla niego "zajmujące hobby"

04.10.2017 Świat

Na zdjęciu Richard Henderson. Fot. PAP/EPA/ MRC LABORATORY OF MOLECULAR BIOLOGY/UNIVERSITY OF CAMBRIDGE 18.04.2016

Richard Henderson tegoroczny laureat Nagrody Nobla z chemii swoją pracę traktuje jak „zajmujące hobby”, a w badaniach najbardziej ceni wolność. Wykształcenie zdobył dzięki powojennej rządowej pomocy. W wolnych chwilach pływa kajakiem i gra w piłkę z wnukami.

Henderson, jeden z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie chemii przyczynił się do powstania docenionej metody obserwacji biologicznych cząsteczek z pomocą mikroskopii elektronowej. W 1990 r. z użyciem mikroskopu elektronowego zdołał otrzymać trójwymiarowy obraz białka z atomową rozdzielczością.

 

Przyszłemu badaczowi urodzonemu w 19 lipca 1945 r. w Edynburgu wychowanemu w Tweedmouth i Newcastle pomogła w młodości pewna doza szczęścia. Dzięki rządowemu programowi wsparcia edukacji (Education Act 1944) mógł kontynuować naukę po 15. roku życia.

 

Po ukończeniu studiów w Edinburgh University, rozpoczął doktorat w Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology w Cambridge. Uzyskał go w 1969 r. w Cambridge University. Od 1973 r. Henderson pracuje właśnie w MRC Laboratory of Molecular Biology, którego w latach 1996–2006 był dyrektorem.

 

Od 1983 r. badacz nosi tytuł Fellow of the Royal Society. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Medalu Copleya z 2016 roku. Wśród laureatów tej nagrody znajdują się m.in. Albert Einstein, Stephen Hawking czy Peter Higgs.

 

W wywiadzie udzielonym po uzyskaniu Medalu dla Times Higher Education powiedział, że swoją pracę traktuje jak "zajmujące hobby" oraz, że "jeśli ktoś robi coś interesującego i robi to dobrze, to w którymś momencie zostanie doceniony za robienie tego, co lubi”.

 

We wspomnianej rozmowie badacz zwierzył się też, że najbardziej w swojej pracy ceni wolność – możliwość wyboru kierunku badań. Według niego to dobra recepta na rewolucyjne wyniki.

 

W wolnych chwilach pływa kajakiem, gra w piłkę z wnukami, pije wino i ogląda filmy. (PAP)

 

autor: Marek Matacz

 

mat/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi