Strona główna Aktualności

Rusza rekrutacja małych studentów Akademia EXPERYMENTU

04.10.2017 Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Fot. Fotolia

Akademia EKSPERYMENTU w Gdyni to popularnonaukowe wykłady dla rodziców i dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz powyżej 13 lat. Rekrutacja na semestr zimowy rusza rano 5 października. Studenci będą spotykać się co miesiąc w soboty w Centrum Nauki EXPERYMENT .

W wykładach uczestniczą uczniowie z opiekunami. Zajęcia są płatne tylko dla młodzieży, osoba dorosła uczestniczy w nich za darmo. Wśród poruszanych zagadnień - matematyka, film, dalekie podróże i tajemnice Bałtyku.

 

"Tematyka wykładów jest zróżnicowana, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a stałym elementem spotkań jest ich interaktywność, wyrażana poprzez różnego rodzaju zadania i aktywności, które prowadzący przeprowadzają wraz ze studentami podczas wykładów" – mówi Małgorzata Daniluk z Centrum Nauki EXPERYMENT.

 

Podczas wykładu inauguracyjnego o ciekawostkach matematyki opowie studentom dr hab. Antoni Augustynowicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy zjazd słuchaczy Akademii zaplanowano na 21 października.

 

„Pan Kulka na planie filmowym - o reżyserii i produkcji kinowej" – to tytuł listopadowego spotkania z absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Filip Ignatowicz w ekspresowym tempie wspólnie z dziećmi przejdzie przez wszystkie etapy powstawania filmu opowiadając przy tym, na czym polega praca reżysera.

 

Pod znakiem przygody odbędzie się wykład grudniowy – znany podróżnik Robert Gondek zabierze studentów w podróż na Czarny Ląd. Podczas prelekcji „Pan Kulka wśród zwierząt Afryki” zaprezentuje dzieciom wykonane w trakcie swoich wypraw liczne zdjęcia afrykańskich zwierząt, pokaże filmy o mandrylach, gorylach, szympansach i słoniach, opowiadając przy tym wiele ciekawostek z życia w Afryce.

 

Na zakończenie semestru, Mali Odkrywcy spotkają się z oceanologiem Karoliną Borzycką z Pracowni Teledetekcji Morza Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Wspólnie zastanowią się, jaki kolor ma Morze Bałtyckie. Sprawdzą również, dlaczego jego barwa bywa niebieska, zielona lub brązowa, co wpływa na kolor morza, jak się go określa i jakie ten kolor ma znaczenie dla biologii morza.

 

W 8. edycji Akademii EXPERYMENTU po raz pierwszy mogą też uczestniczyć starsi uczniowie – osobno nastolatkowie i osobno ich rodzice. 18 listopada odbędzie się pierwszy, pilotażowy wykład dla nastolatków w wieku od 13 lat do 15 lat. Jego tematem będą tajemnice mózgu. Studenci dowiedzą się, dlaczego, kiedy śpimy, mózg pracuje pełną parą i skąd biorą się sny. Dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, wyjaśni również, dlaczego czasem widzimy rzeczy innymi niż są w rzeczywistości, odpowie na pytania, do czego w mózgu potrzebny jest wodociąg, co znajduje się na mózgowym wzgórzu, co w mózgu robi konik morski oraz dlaczego pukamy się akurat w czoło, kiedy chcemy, by ktoś ruszył „mózgownicą”?

 

Równolegle z wykładem dla młodzieży odbędzie się wykład dla rodziców studentów Akademii 13+. Spotkanie pt. „Hakerzy umysłu” poświęcone potencjałowi mózgu, poprowadzi psycholog i trener warsztatu oraz treningu psychologicznego Anna Uss.

 

Od pierwszej edycji w 2010 roku dyplomy Akademii EXPERYMENTU uzyskało ponad 2550 uczniów w wieku od 6 do 12 lat. Każdy semestr składa się z 4 spotkań, w trakcie których wykładowcy - nauczyciele akademiccy oraz pasjonaci nauki, dzielą się swoimi zainteresowaniami i dokonaniami.

 

Koszt udziału w jednym semestrze Akademii EXPERYMENTU to 68 zł za dziecko (opiekun uczestniczy w wykładach bezpłatnie). Koszt udziału w wykładzie pilotażowym Akademii EXPERYMENTU „13+” to razem 18 zł za dwie osoby.

 

Sprzedaż biletów na semestr zimowy Akademii EXPERYMENTU zostanie uruchomiona w czwartek, 5 października o godzinie 8.00 rano na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi