Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: przy finansowaniu uczelni chcemy uniknąć masowości

05.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przemawia na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Fot. PAP/ Piotr Polak 04.10.2017

Przy finansowaniu uczelni chcemy uniknąć masowości, ponieważ skutkowało to obniżeniem poziomu kształcenia – tłumaczył w środę na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚ) szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego wziął udział w inauguracji roku akademickiego na kieleckiej uczelni. W czasie swojego wystąpienia przypomniał o nowych zasadach finansowania uczelni, obowiązujących od stycznia 2017. W czasie swojego wystąpienia przypomniał o nowych zasadach finansowania uczelni, obowiązujących od stycznia 2017.

 

"Odeszliśmy od starego systemu finansowania, który polegał na tym, że uczelnie dostawały tym więcej pieniędzy, im więcej miały studentów. Wszyscy wiemy, że skutkowało to masowością i obniżeniem poziomu kształcenia. Teraz przy finansowaniu bierzemy pod uwagę czynniki jakościowe, a nie ilościowe" – tłumaczył Gowin.

 

Wyjaśnił, że "wszystko będzie zależeć od proporcji między liczbą studentów a pracowników naukowych".

 

"Drugi czynnik, który będzie brany pod uwagę przy finansowaniu uczelni, to poziom badań naukowych mierzonych przez kategorie, które otrzymuje uczelnia na danych kierunkach i wydziałach" – tłumaczył. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż "część uczelni na skutek tego algorytmu straciła". Gdyby jednak pozostawić wcześniejsze przepisy, "to np. Politechnika Świętokrzyska straciłaby jeszcze więcej" - dodał.

 

19 września, podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, Gowin przedstawił projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0. Od tego dnia rozpoczęły się ponaddwumiesięczne konsultacje. Resort nauki chce, by Ustawa 2.0 zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.

 

Podczas spotkania w Kielcach Gowin zwrócił uwagę, że projekt ustawy zmian w szkolnictwie wyższym opiera się na dyskusji, a "ten unikalny charakter trybu pracy dostrzegła nawet Komisja Europejska, która wskazuje tę ustawę jako wzór do naśladowania dla innych krajów unijnych przy wszystkich poważnych reformach systemowych".

 

"Od samego początku obiecywałem, że ta ustawa zdecydowanie poszerzy autonomię uczelni" – przypomniał. Podkreślił jednak, że "tam, gdzie jest większa wolność, tam jest też większa odpowiedzialność".

 

"Zachęcam do rozpoczęcia namysłu nad przyszłym statutem uczelni, bo to będzie ten akt najważniejszy, nie ustawa. On określi w jaki sposób będzie rozwijać się Politechnika Świętokrzyska" – tłumaczył szef resortu nauki.

 

Obecnie PŚ kształci ok. 7 tys. studentów. Nowy rok akademicki rozpoczęło w niej 1,2 tys. nowych żaków. "To mniejsza liczba niż w ubiegłym roku, ale jest to spowodowane wytycznymi ministerstwa, które narzuciło wymogi liczby studentów, co do pracowników naukowych" – wyjaśnił w rozmowie z PAP rektor PŚ prof. Wiesław Trąmpczyński. Dodał, że największą popularnością podczas tegorocznej rekrutacji cieszyła się informatyka.

 

Rektor podkreślił również, że coraz więcej kobiet decyduje się na studia techniczne. "Na takich wydziałach jak budowlany czy inżynieria środowiska ponad połowę stanowią właśnie panie. Chyba zawody inżynierskie przestały być zawodami czysto męskimi" – dodał.

 

Początki kieleckiej uczelni to 1965 rok. Utworzono wtedy Kielecko-Radomską Szkołę Inżynierską. W 1978 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Uczelnia ma w tej chwili prawo do doktoryzowania w siedmiu dyscyplinach naukowych i prawo do habilitacji w czterech. (PAP)

 

autor: Piotr Grabski

edytor: Anna Ślązak

 

Nauka w Polsce

 

 

gr/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi