Strona główna Aktualności

Konferencja Science: Polish Perspectives dotrze do Berlina

05.10.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki, Popularyzacja, Wydarzenia

Źródło: Fundacja Polonium/Science: Polish Perspectives / Tom Newport

Konferencja Science: Polish Perspectives, gromadząca polskich naukowców pracujących poza Polską, dotarła do Berlina. 13 i 14 października odbędzie się tam SPP Meetup, którego uczestnicy podyskutują o polsko-niemieckiej współpracy naukowej, wysłuchają wystąpień o podróżach w kosmos, chemii materiałowej czy medycynie sportowej.

Polscy naukowcy pracujący za granicą, od lat tworzą międzynarodową siatkę wymiany wiedzy i doświadczeń, między innymi spotykając się na corocznej konferencji Science: Polish Perspectives organizowanej od 2012 roku w Oxfordzie i w Cambridge.

 

W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie oraz potrzeby lokalnych społeczności od 2016 roku obywają się także mniejsze spotkania z serii SPP Meetup. Do tej pory miały one miejsce w Sztokholmie i Delft. W tym roku, po raz pierwszy wydarzenie z tego cyklu odbędzie się w Berlinie.

 

Uczestnicy SPP Meetup Berlin będą mieli okazję wysłuchać wielu wykładów prezentowanych przez grono młodych naukowców, bądź przyjrzeć się wynikom ich badań przedstawionych w formie posterów. Podróże w kosmos, chemia materiałowa, medycyna sportowa czy psychologia to tylko kilka z wielu tematów, które poruszą prezentujący. Przewidziane są także warsztaty i dyskusja panelowa o współpracy naukowej pomiędzy Polską i Niemcami. Dodatkowo, organizatorzy przewidzieli sesję start-upową, podczas której zaprezentują się firmy i innowatorzy, których działalność wywodzi się ze środowiska akademickiego.

 

Wśród zaproszonych wykładowców są: prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, laureatka prestiżowych grantów Fundacji Nauki Polskiej, w tym Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej „Nicolaus Copernicus” oraz programu Międzynarodowe Agendy Badawcze; prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, była prezydent Rady Naukowej CERN oraz dr Marcin Piątkowski, starszy ekonomista w Banku Światowym.

 

Oprócz SPP Meetup w Berlinie konferencja Science: Polish Perspectives już tradycyjnie zagości też w Cambridge. Już 3 i 4 listopada na scenie w St. John's College wystąpią między innymi goście specjalni, znakomici naukowcy pracujący w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wśród nich jest doktor Magda Bieńko z Karolinska Institutet zajmująca się biologią komórkową, profesor Victor Tybulewicz, immunolog z Francis Crick Institute oraz Imperial College London. Dodatkowo profesor Marta Kwiatkowska z University of Oxford opowie o tym, kiedy ufać robotom oraz Dr Natalia Nowakowska, również z University of Oxford przybliży słuchaczom dynastię Jagiellonów.

 

Obok wybitnych polskich badaczy swoją pracą podzielą się także młodsi naukowcy. Nie zabraknie fascynujących, krótkich wystąpień w stylu TED-talk oraz posterów z wielu dziedzin nauki: od historii Polski, przez tajemnice czarnych dziur, wycieczki w wirtualną rzeczywistość, po rozważania nad wpływem bakterii na nasze ciało.

 

W ramach SPP 2017 w Cambridge uczestnicy konferencji będą mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, między innymi organizowanymi przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej czy Black Pearls VC - firmę venture capital z Polski, która przybliży młodym naukowcom świat biznesu. W ramach warsztatu poprowadzonego przez Boston Consulting Group, uczestnicy wcielą się w zespół zarządzający miastem przyszłości, by sprostać wyzwaniom czekającym na ich drodze. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta kolacja w reprezentatywnym Fitzwilliam College.

 

Obie konferencje są organizowane przez wolontariuszy Fundacji Polonium, założoną przez organizatorów poprzednich edycji SPP. Więcej informacji dostępnych jest na stronie Fundacji Polonium: www.poloniumfoundation.org, stronie SPP: www.sciencepolishperspectives.org  oraz profilu Science: Polish Perspectives na Facebooku.

 

Jednym z patronów medialnych obydwu konferencji jest serwis Nauka w Polsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: spp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi