Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: konsolidacja to szansa dla świętokrzyskich uczelni

05.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Konsolidacja to szansa rozwoju dla świętokrzyskich uczelni – przekonywał w czwartek szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach.

UJK to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim.

 

W swoim czwartkowym wystąpieniu minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin przypomniał najważniejsze założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0.

 

"Tak jak cały projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce jest szansą dla uczelni regionalnych, to konsolidacja jest szansą dla uczelni kieleckich" – ocenił minister.

 

„Zależy nam bowiem na tym, aby swój poziom podnosiły wszystkie polskie uczelnie. Mamy świadomość, że regionalny uniwersytet ma małe szanse, aby konkurować z najlepszymi. Niedługo nakłady na inwestycję w UJK przekroczą 0,5 mld zł, a roczny budżet Uniwersytetu Warszawskiego to prawie 1,5 mld zł. To skala porównawcza” – dodał.

 

Jego zdaniem, by w czasach globalizacji wytrzymać „międzynarodowy wyścig o młode talenty, studentów i młodych naukowców”, uczelnie na całym świecie się konsolidują.

 

„Komisja Europejska wyraźnie zaleca polskim uczelniom wybranie tego kierunku. Deklaruję jednak, że rząd nie zamierza nikomu pod tym względem niczego narzucać. To muszą być autonomiczne decyzje. Np. w Kielcach może powstać silny ośrodek akademicki drogą konsolidacji albo nową drogą, przewidzianą też przez ustawę, drogą federacyjną” – podkreślił wicepremier.

 

Jak dodał, „potrzebujemy w naszym kraju uczelni, które będą konkurowały z najlepszymi na świecie. A ta czołówka to uczelnie badawcze”.

 

Przypomniał, że – po dyskusjach – resort nauki zdecydował się pozostawić w nowej ustawie podział na uczelnie akademickie i zawodowe. „Jednak raz na sześć lat ministerstwo ogłaszać będzie konkurs na tzw. Inicjatywę Doskonałości. Wyłonionych zostanie około 10 uczelni, które przez sześć lat będą miały statut uczelni badawczych” – wyjaśnił. Dodał, że będą one finansowane na innych zasadach - będą „zawierały kontrakt z ministerstwem, otrzymując wyższą gratyfikację”.

 

„Pragnę jednak uspokoić, że ich finansowanie nie będzie się odbywało kosztem innych ośrodków akademickich. Będą one bowiem finansowane dzięki przewidywanemu przez rząd wzrostowi nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe” – zapewnił Gowin.

 

Minister przypomniał, że jeszcze do 19 października można przesyłać uwagi do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Dodał, że powstaje ona „wskutek uczciwego dialogu między ministerstwem a środowiskiem akademickim, a ten unikalny tryb pracy nad ustawą jest doceniany nie tylko w Polsce”.

 

„To, co wspólnie robimy, Komisja Europejska wskazuje jako wzór do naśladowania dla wszystkich krajów unijnych. Podkreśla, że wszystkie zmiany systemowe powinny powstawać właśnie w uczciwym dialogu miedzy rządem a zainteresowanymi grupami społecznymi” – zwrócił uwagę.

 

Resort nauki chce, by tzw. Ustawa 2.0 zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r. Jarosław Gowin zaznaczył jednak, że nie wszystkie zmiany wejdą w życie w tym terminie. „Będą wprowadzane stopniowo. Na przykład nowe zasady wyboru rektorów wejdą w życie od 2020 roku, nowe zasady nadawania stopni naukowych – rok później. Ostatnie przewidziana w ustawie zmiana dokona się w 2026 roku” – zapowiedział.

 

Zapewnił przy tym, że „każda uczelnia będzie miała czas, aby przygotować się do tych zmian”.

 

Według wicepremiera nowa ustawa da uczelniom „zdecydowanie większa autonomię”. "Ale wolność jest też zadaniem. Wiąże się z odpowiedzialnością. Dużym wyzwaniem będzie przygotowanie nowego statutu. To na poziomie statutu, a nie ustawy rozstrzygać się będzie wiele zasadniczych kwestii, które przesądzą o tempie rozwoju uczelni” – podkreślił.

 

W przemówieniu inauguracyjnym rektor UJK prof. Jacek Semaniak poinformował, że w nowym roku akademickim naukę rozpocznie 4 440 studentów pierwszego roku, wyłonionych z ponad 14 tys. kandydatów. Łącznie na kieleckiej uczelni studiować będzie ponad 12 tys. studentów, z których 480 osób pochodzi z zagranicy, m.in. z Turcji, Włoch, Korei, Japonii i Chin.

 

Uczelnia uruchomiła cztery nowe kierunki: dietetykę, studia skandynawskie, rolnictwo ekologiczne i zdrowie środowiskowe. Poza studiami skandynawskimi, UJK jeszcze na dwóch innych kierunkach prowadzi zajęcia w języku angielskim: lekarskim i biotechnologii.

 

„Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat poszerzyliśmy ofertę kształcenia o 10 kierunków. Jak się okazało były to wybory trafne, bo sześć z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków studiowania” – podkreślił Semaniak.

 

Dodał, że ta zmiana oferty kształcenia była możliwa m.in. „dzięki aktywnej, przemyślanej polityce inwestycyjnej”. „W latach 2007-2012 zbudowaliśmy nowoczesny campus uniwersytetu, w skład którego wchodzi m.in. kompleks Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, Centrum Języków Obcych, Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu oraz Centrum Rehabilitacji i Sportu. Już niedługo nakłady inwestycyjne na naszej uczelni przekroczą 0,5 mld zł” – dodał rektor UJK.

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach prowadzi zajęcia na 48 kierunkach studiów. Zatrudnia ok. 1400 pracowników, w tym 878 nauczycieli akademickich. (PAP)

 

autor: Janusz Majewski

 

edytor: Agnieszka Tkacz

 

Nauka w Polsce

 

 

maj/ agt/

Tagi: mnisw , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi