Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ponad 28,3 mln zł od NCN na polsko-niemieckie projekty badawcze

06.10.2017 Uczelnie, Granty i stypendia, Uczelnie i instytucje naukowe, Granty i konkursy

Fot. Fotolia

Zróżnicowanie mowy u osób dwujęzycznych, zmiany nazw ulic w Polsce i w Niemczech czy korelacje kwantowe cząsteczek - to przykłady badań, które będą realizowane przez laureatów konkursu BEETHOVEN 2. Na realizację polsko-niemieckich projektów badawczych przyznano ponad 28,3 mln zł.

Konkurs BEETHOVEN zorganizowany został przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Niemiecką Wspólnotą Badawczą (DFG). Jego drugą edycję rozstrzygnięto w czwartek.

 

Jak informuje NCN, w drugiej edycji złożono łącznie 155 wniosków o finansowanie. W dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce złożono 72 wnioski, zaś w naukach ścisłych i technicznych – 83 wnioski. Z tej puli wniosków polsko-niemieckie panele ekspertów wyłoniły 38 najlepszych projektów. Łącznie w konkursie BEETHOVEN 2 przyznano 28 365 899 zł.

 

Wśród laureatów znalazła się m.in. prof. Anna Zielińska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, która zajmie się tematyką pokoleniowego zróżnicowania języka w mowie osób dwujęzycznych. Na ten cel otrzymała 1,16 mln zł. Z kolei dr hab. Małgorzata Fabiszak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dostała grant w wysokości prawie 500 tys. zł na analizę zmian w nazewnictwie ulic w Niemczech Wschodnich i w Polsce w latach 1916-2016. Natomiast dr hab. Wiesław Laskowski z Uniwersytetu Gdańskiego zbada ze swoimi niemieckimi partnerami korelacje kwantowe cząstek. Na swoje badania otrzymał grant w wysokości ponad 1,2 mln zł.

 

Konkurs przeznaczony jest dla polsko-niemieckich zespołów naukowców, realizujących projekty badawcze w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, jak również w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych. Kierownik zespołu w polskiej części projektu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a realizacja projektu może być zaplanowana na dwa lub trzy lata. Minimalna wartość polskiej części prac to 150 tys. zł, nie została natomiast określona górna granica finansowania dla jednego projektu.

 

Druga edycja konkursu BEETHOVEN została ogłoszona 15 września 2016 r. Ocena merytoryczna była przeprowadzana wspólnie przez NCN i DFG. Składała się ona z dwóch etapów. Oceny wstępnej dokonali wskazani przez NCN i DFG eksperci zewnętrzni na podstawie danych zawartych we wspólnym polsko-niemieckim wniosku o finansowanie projektu badawczego. Natomiast ocenę końcową przeprowadzano podczas posiedzenia zespołów ekspertów złożonych z członków wskazanych przez obie instytucje organizujące konkurs. (PAP)

 

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Ewelina Krajczyńska

 

Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi