Strona główna Aktualności
Uczelnie

18 tys. studentów Politechniki Łódzkiej rozpoczęło nowy rok akademicki

06.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 05.10.2017

Ponad 18 tys. studentów rozpoczęło w czwartek rok akademicki na Politechnice Łódzkiej. W inauguracji wziął udział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który dziękował łódzkiemu środowisku akademickiemu za zaangażowanie w prace nad nową ustawą o uczelniach.

W trakcie swojego wystąpienia Gowin przypomniał najważniejsze założenia proponowanej przez niego Ustawy 2.0, którą po raz pierwszy przedstawił we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

 

Szef resortu podziękował łódzkiemu środowisku akademickiemu za zaangażowanie się w prace nad projektem ustawy. Jak mówił wykazało się ono „największą otwartością na dialog w tej sprawie”. Zaznaczył, że resort nadal czeka na uwagi w sprawie ustawy. Można je zgłaszać do 19 października. Ustawa 2.0 miałaby zacząć obowiązywać od 1 października przyszłego roku.

Gowin podkreślił też, że ustawa ma charakter unikalny, a na tę unikalność zwróciła uwagę Komisja Europejska, która wskazuje innym krajom UE polską reformę i tryb pracy nad ustawą, jako wzór do naśladowania przy wszystkich zmianach systemowych.

Według szefa resortu nauki ustawa ma za zadanie podniesienie poziomu nauczania i nauki. Reforma daje też większą autonomię uczelniom, ale wiąże się to też z większą ich odpowiedzialnością. „Najważniejszym aktem prawnym, który w przyszłości będzie ułatwiał i określał warunki pracy uczelni będzie jej statut” – mówił.

 

Zaapelował, aby na wszystkich łódzkich uczelniach „rozpocząć refleksję na temat tego, jaki statut przyjąć tak, aby w pełni umożliwiał wykorzystanie tej szerokiej przestrzeni wolności”. Być może – jak powiedział – łódzkiemu środowisku akademickiemu uda się wypracować wzorcowy model takiego statutu.

 

Szef resortu poinformował także, że reforma zakłada m.in. uproszczenie systemu finansowania uczelni, konkursy grantowe nie tylko dla wybitnych naukowców, ale i dla dydaktyków. Zapowiedział także zwiększenie finansowania na naukę i szkolnictwo. Gowin chciałby, aby w ciągu pięciu lat ten poziom osiągnął 1 proc. PKB.

Po spotkaniu ze środowiskiem akademickim wicepremier spotkał się z mediami. Na krótkiej konferencji prasowej jeszcze raz podziękował łódzkim uczelniom za współpracę przy pracy nad ustawą. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiak stwierdził, że reforma ma poparcie ze strony łódzkich rektorów, bo środowisko na nią czekało.

 

Wicepremier wziął też w czwartek udział w uroczystym otwarciu Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej "Zatoka Sportu". Ma też uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego w funkcjonującym na PŁ Centrum Kształcenia Międzynarodowego - IFE, które świętuje 25-lecie działalności. W programie uroczystości znalazło się m.in. oficjalne otwarcie Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera (FAMI), której celem jest m.in. popularyzacja kultury francuskiej.

Politechnika Łódzka to największa techniczna uczelnia w regionie; powstała w 1945 roku. Na dziewięciu wydziałach i ponad 40 kierunkach kształci się obecnie ponad 18 tys. studentów, w tym na studiach pierwszego stopnia ponad 4,3 tys. osób. Na studia drugiego stopnia uczelnia przyjęła 996 osób. W Politechnice Łódzkiej kształci się 826 studentów zagranicznych. Uczelnia zatrudnia ok. 1400 nauczycieli akademickich.

 

Największym zainteresowaniem kandydatów na studia cieszyła się informatyka (studia w języku polskim i języku angielskim). Tegorocznymi nowościami w rekrutacji były kierunki: inżynieria wzornictwa przemysłowego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, studia anglojęzyczne Advanced Biobased and Bioinspired Materials na Wydziale Chemicznym oraz rewitalizacja miast uruchomiona na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim. (PAP)

 

autorzy: Jacek Walczak, Agnieszka Grzelak-Michałowska

edytor: Ewelina Krajczyńska

 

Nauka w Polsce

 

jaw/ agm/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi