Strona główna Aktualności

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

12.10.2017 Książka

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Przyznam się już na samym początku, przed lekturą książki, na temat grzybów nie wiedziałam praktycznie nic. Mój kontakt z nimi ogranicza się do zabiegów mających na celu zapobiegnięcie ich wykwitowi na ścianach mieszkania czy smażenia zakupionych w supermarkecie kurek. Jak się jednak dowiedziałam podczas lektury, nie powinnam się zbytnio brakami w dokładniejszej wiedzy przejmować - bo nawet gdybym pamiętała coś ze szkoły, najprawdopodobniej byłyby to informacje mocno przedawnione. W ostatnich latach w świecie mykologicznym wydarzyła się bowiem masa niezwykle ciekawych rzeczy.

 

Autor "Tajemniczego życia grzybów" to Robert Hofrichter, austriacki biolog, który jest autorem m.in. wydanego również w Polsce atlasu grzybów. Jego najnowszemu dziełu nie przyświeca jednak już idea użytkowa. Tym razem Hofrichter chce po prostu opowiedzieć czytelnikom o świecie grzybów, w którym - jak się okazuje - możemy znaleźć praktycznie wszystko: współpracę, przyjaźń, kontrolę nad umysłem, morderstwa... Nie ma możliwości, żeby nie złożyło się to na dobrą historię, prawda?

 

Zacznijmy jednak od podstaw. Jak tłumaczy autor, obok roślin i zwierząt, na naszej planecie znajduje się jeszcze jedna duża forma życia wyższego: są nią właśnie grzyby. Ich przedstawicielami są nie tylko te wspaniałe, acz ciężkostrawne smakołyki, tak często goszczące na naszych stołach jesienią.

 

"Odkrycie, że stanowią osobną formę życia, dorównuje ważnością zmianie paradygmatu, stanowi wręcz przewrót kopernikański w postrzeganiu świata. Wraz z uznaniem, iż grzyby są osobną formą życia, stało się jasne, że istniały one już przed roślinami. To grzyby umożliwiły rozwój roślin na Ziemi. I jeszcze dzisiaj (...) utrzymują przy życiu 90 procent wszystkiego, co się zieleni i kwitnie" - czytamy.

 

Hofrichter porusza w "Tajemniczym życiu grzybów" multum kwestii. Czytelnik może m.in. poznać historię grzybów jako produktu spożywczego i leczniczego (oraz jako używki, w tej dziedzinie mają wszak tysiące lat zasług!) czy prób ich klasyfikacji. Albo dowiedzieć się, dlaczego grzyby trujące niekoniecznie odpowiedzialne są odpowiedzialne za całe zło świata, a te jadalne mogą być bardziej podstępne, niż by się nam wydawało. W książce znalazło się też miejsce na opowieści o grzybach oczyszczających skażone gleby, robiących zombie z owadów czy też łapiących swoje ofiary na... lasso.

 

Patrząc nawet na ten krótki wybór tematów poruszanych przez Hofrichtera można zadać pytanie, czy w ogóle dało się z tego wszystkiego stworzyć spójną opowieść? Ano, nie do końca. Nie do końca rozumiem zamysł, który stał za uporządkowaniem rozdziałów; podczas lektury często odnosiłam też wrażenie, że w kolejnych podrozdziałach autor po prostu odhacza z listy kolejne ciekawostki, wychodząc z założenia, że czytelnik nie będzie zainteresowany pogłębieniem tematu. Szkoda, bo ciekawostki ciekawostkami, ale pozostawiły uczucie niedosytu.

 

Pomimo niedociągnięć książki, przy lekturze bawiłam się jednak wybornie. Nie jest to może pozycja obowiązkowa - zakładam, że osób lepiej niż ja zorientowanych w temacie "Tajemnicze życie grzybów" niczym nie zaskoczy - ale zdecydowanie można po nią sięgnąć.

 

"Tajemnicze życie grzybów" autorstwa Roberta Hofrichtera ukazało się nakładem wydawnictwa Prószynski i S-ka.

 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

 

kflo/ zan/

Tagi: hofrichter , grzyby
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi