Strona główna Aktualności
Kosmos

W Sieradzu konferencja o kosmosie - w 60-lecie ery kosmicznej

07.10.2017 Astronomia, Kosmos, Imprezy naukowe, Wydarzenia

Fot. Fotolia

W Sieradzu uczczono 60-lecie ery kosmicznej organizując konferencję i szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców, a także ogólnopolski konkurs wiedzy kosmicznej.

VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna (4-5 października), która była poświęcona 60. rocznicy rozpoczęcia ery kosmicznej, za której symboliczny początek uznawane jest wystrzelenie przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi (Sputnik 1 wystartował 4 października 1957 r.).

 

Obrady odbywały się w Muzeum Okręgowym oraz w Sieradzkim Centrum Kultury. Pierwszy dzień konferencji nosił tytuł „Kosmos – wyzwaniem dla młodych”, a w drugim dniu skupiono się na sesji zatytułowanej „60-lecie ery kosmicznej – kierunek Mars”.

 

Gośćmi konferencji byli m.in. pracownicy instytucji związanych z branżą kosmiczną (np. Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, czy Polska Agencja Kosmiczna), przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Krzysztof Ziołkowski, autor książki pt. „Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych” wydanej niedawno przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Konferencji towarzyszyły różne wydarzenia edukacyjne i kulturalne dla mieszkańców Sieradza i dla szkół. Zorganizowano m.in. pokazy łazików marsjańskich, pracownicy Polskiej Agencji Kosmicznej poprowadzili zajęcia dla uczniów. Uczniowie mogli także zapoznać się z niebem podczas pokazów w mobilnym planetarium. Odbył się też specjalny koncert w Państwowej Szkole Muzycznej z muzyką nawiązującą tematycznie do astronomii i kosmosu.

 

Podczas konferencji ogłoszono również wyniki ogólnopolskiego konkursu wiedzy kosmicznej dla młodzieży pt. „60 lat ery kosmicznej – kierunek Mars” oraz konkursu plastycznego pt. „Mój nowy marsjański dom”. Zwycięzcami pierwszego z konkursów zostali: w kategorii Junior: Adam Garbarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami gimnazjalnymi w Sieradzu, w kategorii Student: Daniel Bielech z Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze. Z kolei w konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęli: Aleksandra Bednarz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu oraz Mikołaj Michalak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu.

 

Organizatorem konferencji było Muzeum Okręgowe w Sieradzu, przy wsparciu od Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Kultury, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Starostwa Powiatowego w Sieradzu i Urzędu Miasta w Sieradzu. Patronat honorowy nad konferencją objęła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

 

Konferencje poświęcone tematyce kosmicznej odbywają się w Sieradzu od 2010 roku. Tegoroczna edycja była ósmą. Pomysłodawcą całego cyklu jest Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Jak mówi pomysłodawca, idea konferencji wiąże się z działalnością, osiągnięciami i ideami Arego Szternfelda (twórca podstaw kosmonautyki), który urodził się w Sieradzu i który stwierdził, że niekoniecznie wielkich miastach, a w mniejszych, spokojnych miejscowościach mogą powstawać ośrodki badawcze związane np. z kosmonautyką.

 

„Ary Szternfeld sam pokazał, że taki zwykły chłopak z Sieradza, jeżeli od małego ma jakąś ideę, to potrafi tak walczyć o nią, że w końcu potrafi ją zrealizować i cieszyć się jej urzeczywistnianiem i rozwojem. Szternfeld uważał, że to jest największe szczęście człowieka” - tłumaczy Jerzy Kowalski w rozmowie z PAP.

 

„To przesłanie chcemy pokazać także na przykładzie innych postaci, np. malarza (Tytus Maleszewski), czy słynnego fryzjera (Antoni Cierplikowski), którzy podobnie startowali z Sieradza i osiągnęli światowe wyżyny. Chcemy pokazać młodzieży, że to jest możliwe, nawet z takiego małego Sieradza” - dodaje Kowalski.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi