Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: wkrótce rozpoczniemy prace nad uwagami do projektu tzw. Ustawy 2.0

09.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) podczas uroczystości inauguracji 50. roku akademickiego Uniwersytetu Śląskiego w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel 09.10.2017

Wkrótce ministerstwo nauki ma rozpocząć prace nad uwagami, które spływają tam ws. projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Szef tego resortu Jarosław Gowin zapewnił, że ostateczny kształt tej ustawy będzie również konsultowany ze środowiskiem akademickim.

W poniedziałek w Katowicach wicepremier Gowin wziął udział w oficjalnym otwarciu nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, dofinansowanego ze środków ministerialnych.

 

Podczas briefingu pytany był m.in. o uwagi do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, które można składać jeszcze do 19 października.

 

"Wpływa bardzo wiele uwag i wkrótce rozpoczniemy w ministerstwie prace nad tymi uwagami, ale chcę jednoznacznie zadeklarować, że jeszcze przed skierowaniem projektu pod obrady rządu będziemy ostateczny kształt konsultować ze środowiskiem akademickim; wspólnie będziemy się zastanawiać, które z tych spływających uwag uwzględnić, a które jednak odsunąć na bok" – mówił Gowin.

 

Dodał, że uwagi spływają "praktycznie ze wszystkim głównych ośrodków akademickich". "Dla mnie bardzo ważne i cenne jest to, że właściwie żadna z tych uwag nie kwestionuje zasadniczego szkieletu tej ustawy (…), ale uwagi mają charakter raczej szczegółowy. Natomiast zdecydowana większość świata akademickiego popiera generalny kierunek zmian" – podkreślił.

 

Minister nauki przypomniał, że projekt tej ustawy prowadzony był w "unikalnym trybie prac", przy trwającej blisko dwa lata dyskusji ze środowiskiem akademickim.

 

"Dla mnie najważniejsze jest to - i najpiękniejsze, gdy słyszę na kolejnych uczelniach osoby mówiące: to jest nasza ustawa, nie rządowa, bo do tej pory przez dwadzieścia kilka lat, jeżeli chodzi o naukę i szkolnictwo wyższe, po jednej stronie był rząd, po drugiej stronie było środowisko akademickie. Teraz nie ma dwóch stron, to jest nasza wspólna ustawa i wierzę, że ona zostanie przyjęta w parlamencie w takim kształcie, który wspólnie wydyskutujemy ze światem akademickim" – dodał.

 

Gowin pytany był też o kwestię kulturoznawstwa w kontekście planowanej redukcji dyscyplin naukowych. Pod koniec września w liście do szefa resortu nauki Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze wyraziło zaniepokojenie planowaną w nowej ustawie redukcją dyscyplin humanistycznych (w tym - kulturoznawstwa), związaną z przystosowaniem systemu organizacji polskiej nauki do podziału funkcjonującego w ramach OECD. Zaapelowało o utrzymanie kulturoznawstwa jako humanistycznej dyscypliny naukowej. "Rysująca się możliwość likwidacji naszej dyscypliny wydaje się niezrozumiała i szkodliwa, zwłaszcza w sytuacji zmian znaczących dla rozwoju kraju" - czytamy w liście.

 

"Jeżeli dzisiaj dyscyplin jest ponad 100, a docelowo ok. 40 - to ja sobie zdaję sprawę z tego, że nie wszyscy będą zadowoleni; ale pytanie: czy mam bronić partykularnych interesów jakieś wąskiej grupy, czy dostosować polską naukę do standardów światowych" - mówił.

 

Podkreślił też, że "to, co najbardziej twórcze w nauce, jest interdyscyplinarne", a zbyt wąska specjalizacja jest "ewidentną barierą w rozwoju polskiej nauki". Wicepremier dodał również, że dyskusja o kwalifikacji dyscyplin nauki jest jeszcze "przed nami", jednak już teraz ministerstwo uważa, że powinno się dostosować je do międzynarodowej klasyfikacji, choć z pewnymi modyfikacjami.

 

Zdaniem Gowina reforma szkolnictwa wyższego "zdecydowanie podniesie" jakość, zarówno pod względem kształcenia, jak i badań naukowych. "Pułapka średniego wzrostu dotyczy także uczelni i polskiej nauki. Nas nie stać na to, żeby mieć przeciętne uczelnie, nie stać nas na przeciętność w nauce, musimy pod względem jakości uczelni i polskiej nauki ścigać się z najlepszymi na świecie" - ocenił.

 

Jak wcześniej mówił szef resortu nauki, ustawa o szkolnictwie wyższym - tzw. Ustawa 2.0, nazywana też "konstytucją dla nauki", której projekt zaprezentowano we wrześniu, wiosną przyszłego roku ma być przyjęta przez parlamentarzystów i podpisana przez prezydenta, a wówczas weszłaby w życie od 1 października 2018 r.(PAP)

 

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

Edytor: Anna Ślązak

 

akp/ zan/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi