Strona główna Aktualności
Uczelnie

Neuronaukowcy spotkają się w Warszawie

10.10.2017 Uczelnie, Imprezy naukowe, Uczelnie i instytucje naukowe, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Neuronaukowcy z Europy i USA spotkają się w listopadzie w Warszawie na 7. edycji konferencji "Aspects of Neuroscience". Organizatorzy zapowiadają wykłady światowej klasy autorytetów, warsztaty dla uczestników oraz dwudniowy hakaton poprzedzający konferencję.

Konferencje z cyklu "Aspects of Neuroscience" organizowane są od 2011 r. przez Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii działające przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stanowią one część projektu, którego celem jest popularyzacja neuronauki - dziedziny łączącej w sobie elementy wiedzy medycznej, fizycznej, biologicznej oraz psychologicznej - jak również integracja środowisk naukowych, które zajmują się tą tematyką. Z uwagi na międzynarodowe zainteresowanie, od 2013 r. oficjalnym językiem konferencji jest angielski.

 

Jak zapowiadają organizatorzy konferencji, podczas tegorocznego spotkania uczestnicy będą omawiać neuronauki z różnych punktów widzenia: neurobiologicznego, kognitywnego, obliczeniowego i klinicznego. Wśród gości konferencji znaleźli się m.in.: Matthew Apps (University of Oxford), Bernhard Englitz (Donders Institute for Neuroscience, Holandia) i Guillaume Dumas (Instytut Pasteura, Francja).

 

Konferencję otworzy prof. Zoltan Molnar z University of Oxford, badacz zajmujący się przede wszystkim problematyką rozwoju kory mózgowej. Wygłosi on wykład pt. "Cortical layer with no known function" na temat najnowszych odkryć dotyczących funkcji pełnionej przez najniższą warstwę komórek kory mózgowej w procesie przetwarzania informacji przez mózg.

 

Wykład zamykający konferencję wygłosi z kolei prof. Gyorgy Buzsaki z New York University (USA), naukowiec specjalizujący się w mechanizach pamięci i snu oraz związanych z nimi zaburzeniach. Jest on pionierem badań, które pokazały, w jaki sposób skoordynowana, rytmiczna aktywność neuronalna odgrywa fizjologiczną rolę w działaniu kory mózgowej. Wykład badacza, zatytułowany "Emergence and mechanisms of cognition", będzie dotyczył m.in. tego, w jaki sposób mózg ludzki przystosował się do przewidywania coraz bardziej skomplikowanych scenariuszy przyszłych wydarzeń.

 

Oprócz wykładów w trakcie konferencji odbędą się warsztaty, których uczestnicy będą mogli nauczyć się korzystać z ogólnodostępnych narzędzi przeznaczonych do przygotowywania neuronaukowych eksperymentów i analizy pochodzących z nich danych. Ponadto, w ramach drugiego bloku warsztatów, będzie możliwość zapoznania się z niektórymi nowymi technologiami stosowanymi w badaniach neuronaukowych, np. Eco-HAB i IntelliCage - narzędziami służącymi do zautomatyzowanego testowania interakcji społecznych myszy i szczurów.

 

Na tydzień przed konferencją, w dniach 18-19 listopada zorganizowany zostanie z kolei hakaton "AoN Brainhack Warsaw". Podczas dwudniowego wydarzenia uczestniczący w nim studenci i doktoranci będą mieli okazję pracować w grupach nad rozwiązaniem różnorodnych problemów związanych z neuronaukami.

 

Konferencja odbędzie się na Wydziale Biologii UW. Termin zgłoszeń aktywnych uczestników upływa 15 października 2017 r.

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konferencji dostępnych jest na jej stronie internetowej: http://www.neuroaspects.org/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

autor: Katarzyna Florencka

edytor: Anna Slązak

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi