Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: to będzie rok nadziei na przełom w polskiej nauce

10.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Kardynał Kazimierz Nycz (L) i wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Joanneum w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka 09.10.2017

Rozpoczynający się nowy rok akademicki będzie rokiem nadziei na dobry przełom w nauce i w szkolnictwie wyższym - mówił w poniedziałek wieczorem wicepremier Jarosław Gowin podczas inauguracji roku akademickiego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie (PWTW).

"Ten nowy rok akademicki, wierzę, że będzie dla nas wszystkich rokiem nadziei; nadziei na dobry przełom w polskiej nauce, w polskim szkolnictwie wyższym" - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Gowin przypomniał, że trwają prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawą 2.0. "Wierzę, że niezależnie od konkretnego kształtu przyszłych przepisów (...) - pewnie też ulegną pod wpływem naszych argumentów, naszych rozmyślań jakimś modyfikacjom - niezależnie od tego celu, który jest przed nami, to już sama droga prowadząca do celu była czymś dobrym i ważnym" - zaznaczył wicepremier.

 

Ustawa 2.0 przygotowywana jest w szerokim dialogu społecznym. W mijającym roku odbyło się szereg konferencji tematycznych ze środowiskiem naukowym w wielu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Natomiast we wrześniu Gowin przedstawił projekt ustawy w czasie Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

 

"Poprzez ten dialog, przez wspólną pracę nad nowymi rozwiązaniami zbudowaliśmy więź. Zaczął się twórczy ferment nie tylko wewnątrz poszczególnych uczelni, ale także między uczelniami" - stwierdził Gowin.

 

"Chcę powiedzieć, że już wydarzyło się coś bardzo dobrego. Zawiązał się dialog, który jest warunkiem dochodzenia do prawdy. Ale też dialog, który pozwala nam wszystkim przezwyciężyć jedną ze słabości (...) współczesnego świata. (...) To jest choroba relacji, choroba więzi" - dodał Gowin.

 

Wicepremier nawiązał w ten sposób do wystąpienia rektora PWTW ks. prof. Krzysztofa Pawliny. Jako ważny problem naszych czasów wskazał on ruinę relacji i więzi międzyludzkich. "Mamy coraz więcej środków komunikacji, a coraz mniej rzeczywistych relacji" - mówił.

 

Jako najważniejszego adresata Ustawy 2.0 Gowin wskazał studentów. "Ja mam nadzieję, że dzięki tej ustawie wasze studia będą trudniejsze, że one będą bardziej dla was wymagające" - mówił. Wyraził też nadzieję, że żacy trafią na mistrzów, którzy będą od nich wymagać. "Człowiek rośnie dzięki wymaganiom, którym stara się sprostać" - podkreślił Gowin.

 

"Dlaczego macie od siebie wymagać? Bo wy jesteście przyszłością, elitą tego narodu" - mówił. Gowin stwierdził, że niesłusznie słowo "elita" nie ma dzisiaj "dobrej prasy". "Prawdziwa elita to są ci, którzy służą; to są ci, którzy dźwigają na sobie ciężar odpowiedzialności za innych, (...) za dobro wspólne" - mówił. (PAP)

 

autor: Szymon Zdziebłowski

 

szz/ ekr/

Tagi: mnisw , gowin

Rektor Krzysztof Pawlina (C), prorektor Zbigniew Kubacki (L) i prof. Jerzy Szymik (P) podczas inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Joanneum w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka 09.10.2017

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi