Strona główna Aktualności
Uczelnie

Granty badawcze prezydenta Płocka dla naukowców miejscowych uczelni

11.10.2017 Uczelnie, Granty i stypendia, Uczelnie i instytucje naukowe, Granty i konkursy

Fot. Fotolia

Pracownicy naukowi uczelni wyższych w Płocku będą mogli ubiegać się o granty badawcze w ramach konkursu prezydenta tego miasta. Projekt zakłada, iż środki na ten cel w latach 2018-2019 mają wynieść w sumie 400 tys. zł.

Wnioski o granty będą mogły składać osoby ze stopniem naukowym doktora lub doktora habilitowanego, wykładowcy płockich uczelni: filii Politechniki Warszawskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica oraz Wyższego Seminarium Duchownego.

 

„Chcemy, jako miasto, wesprzeć uczelnie w tym, by jak najwięcej naszych, płockich naukowców mogło osiągać tytuł samodzielnego pracownika naukowego, a więc doktora habilitowanego, a także profesora” – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na wtorkowej konferencji prasowej. „Zależy nam na rozwoju środowiska akademickiego w Płocku” – podkreślił.

 

W sprawie konkursu grantowego prezydent Płocka wydał we wtorek specjalne zarządzenie. Zawiera ono m.in. regulamin ubiegania się wsparcie finansowe projektów badawczych, który został przygotowany we współpracy z miejscowymi uczelniami.

 

„Jeśli chodzi o koszty, to planujemy, że pula grantowa w 2018 r. i 2019 r. wyniesie po 200 tys. zł. To są wstępne założenia. Zobaczymy, ile będzie wniosków, jakie będzie zainteresowanie naszych naukowców” – zapowiedział Nowakowski.

 

Jak zaznaczył, celem konkursu jest „wzmocnienie potencjału naukowego regionu płockiego”. Dodał, iż o granty będą mogły ubiegać się osoby mieszkające w Płocku lub powiacie płockim ziemskim, jednocześnie związane z uczelniami wyższymi działającymi na terenie miasta.

 

Prezydent Płocka wyjaśnił, że prace naukowe, których autorzy będą aplikowali o granty w ramach konkursu będą musiały dotyczyć m.in. rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz efektywności zarządzania w administracji publicznej, rozwoju infrastruktury społecznej, w tym zwłaszcza z uwzględnieniem instytucji oświaty, kultury, służby zdrowia i pomocy społecznej, a także innowacyjności i konkurencyjności regionu, rozwiązywania problemów zdrowotnych mieszkańców miasta oraz kultywowania i ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Nowakowski dodał, że wnioski o granty będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym przez specjalną komisję, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Płocka oraz miejscowych uczelni wyższych.

 

„Komisja ustali, jak będą dysponowane środki na granty, czyli jaka kwota zostanie przeznaczona na poszczególne projekty badawcze. Końcowym efektem grantu powinny być publikacje naukowe i prezentacje na konferencji naukowej, której organizatorem będzie miasto. Konferencja taka planowana jest w 2019 r.” – powiedział prezydent Płocka.

 

Rektor płockiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Maciej Słodki ocenił, iż projekt grantów to znacząca pomoc dla pracowników naukowo-dydaktycznych wszystkich miejscowych uczelni. „Na pewno jest to mocne wsparcie w dążeniu do akademickości Płocka” - oświadczył. Zwrócił uwagę, że granty będą adresowane do osób, „które już wykazały się znacznym dorobkiem naukowym i udowodniły, że potrafią przekuć finanse na dobrej jakości badania naukowe i publikacje”.

 

„Projekt jest trafiony. To pozytywna inicjatywa i dla miasta, i dla uczelni. Jeżeli chcemy być miastem akademickim, musimy mieć samodzielną kadrę naukową” - powiedział prof. Roman Marcinkowski z płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Według niego, współcześnie istnieje potrzeba by każda uczelnia była jednocześnie ośrodkiem naukowym. „Uczelnia liczy się tyle, ile jest nauki w tej uczelni, a rozwój tej nauki zależy od samodzielnych pracowników naukowych” - podsumował.(PAP)

 

autor: Michał Budkiewicz

 

Nauka w Polsce

 

 

mb/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi