Strona główna Aktualności
Świat

Ogniwo pomiędzy glonami morskimi a roślinami lądowymi

12.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Jeden z gatunków wątrobowców ciągle zawiera geny, które przed setkami milionów lat odegrały kluczową rolę w opanowaniu lądów przez rośliny – informują naukowcy na łamach pisma „Cell”.

Popularny wątrobowiec (Marchantia polymorpha) jest genetycznym świadectwem ewolucyjnego przejścia od morskich glonów do roślin lądowych. Okazało się, że Marchantia polymorpha „zakonserwowała” geny i rodziny genów sprzed milionów lat, które brały udział w podbijaniu przez rośliny ekosystemów lądowych.

 

Wątrobowce są grupą drobnych roślin zaliczanych do niedawna do mszaków. Jak opisuje Jeremy Schmutz z międzynarodowego zespołu badaczy, gdyby nie takie wczesne rośliny, jak wątrobowce, roślinność zasiedliłaby ląd nie dalej jak pół metra od brzegów mórz i słodkowodnych zbiorników

 

Wyniki badań uzyskano dzięki sekwencjonowaniu genomu rośliny, które przeprowadził zespół naukowców, w tym badaczy z Australii i Japonii. Wyniki badań porównywano z genomami innych roślin, w celu zidentyfikowania bardziej archaicznych genów.

 

Dzięki temu możliwe jest zrozumienie wspólnych mechanizmów genetycznych, leżących u podłoża kluczowych procesów zachodzących w organizmach roślinnych.

 

Naukowcy badali u wątrobowców m.in. geny odpowiedzialne za wytwarzanie hormonu auksyny, regulującego wzrost i rozwój roślin. Okazało się również, że geny odpowiedzialne za ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą u roślin lądowych pochodzić od archaicznych mikroorganizmów glebowych. (PAP)

 

krx/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi