Strona główna Aktualności
Świat

Wybuchy wulkanów przyczyniają się do powstania El Niño

12.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Potężne erupcje wulkaniczne w tropikach mogą wywoływać na Pacyfiku zjawiska El Niño, które mają ogromny wpływ na globalny klimat – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie ”Nature Communications”.

Przeprowadzone przez naukowcow symulacje modeli klimatycznych pokazały, że El Niño nasila się w ciągu 12 miesięcy po wielkiej erupcji wulkanicznej. Tak zdarzyło się po potężnym wybuchu filipińskiego wulkanu Pinatubo w czerwcu 1991 roku.

 

Podczas silnej erupcji do stratosfery wyrzucane są miliony ton dwutlenku siarki (z Pinatubo ok. 20 mln ton), które tworzą chmurę kwasu siarkowego. Odbija ona promieniowanie słoneczne, obniżając w ten sposób średnią globalną temperaturę powierzchni Ziemi. To z kolei wpływa na cyrkulację powietrza nad Pacyfikiem i rozwój zjawiska El Niño.

 

”Nie potrafimy przewidzieć erupcji wulkanów, ale kiedy dojdzie do kolejnej, będziemy już potrafili dużo lepiej prognozować jej skutki (...). Potrzebujemy tylko jednej liczby – ilości dwutlenku siarki trafiającego do stratosfery, którą można zmierzyć za pomocą satelit dzień po erupcji” – mówi jeden ze współautorów publikacji, prof. Alan Robock z Uniwersytetu Rutgers w New Brunswick (USA).

 

Z badania wynika, że zjawiska o cechach El Niño wystąpiły po czterech z pięciu wielkich erupcji wulkanicznych po 1882 roku: Santa Marii w Gwatemali w 1902 r., wulkanu Agung w Indonezji (1963 r.), El Chichon w Meksyku w 1982 oraz Pinatubo.

 

Badacze skoncentrowali się na przypadku Pinatubo, ponieważ była to największa erupcja w erze nowych technologii - i tym samym najlepiej udokumentowana.

 

Są zdania, że wybuchy o takiej sile jak Pinatubo mogą skracać zjawisko La Niña (ochłodzenia wód powierzchniowych Pacyfiku), wydłużają El Niño, a podczas tzw. okresów neutralnych oscylacji południowej skutkują nietypowymi okresami ociepleń.

 

Robock zapewnia jednak, że po następnej dużej erupcji wulkanicznej on i jego zespół bedą w stanie sporządzić wiarygodne prognozy nasilenia El Nino oraz sezonowych temperatur i opadów.

 

”Jeśli jesteś rolnikiem i mieszkasz tam, gdzie El Nino lub jego brak wpływa na to, ile spadnie deszczu, możesz w oparciu o taką prognozę opadów wcześniej zaplanować swoje uprawy” – przekonuje.

 

Zjawisko El Niño to cykliczne (co 2-5 lat) ocieplenie powierzchniowych wód środkowego i wschodniego Pacyfiku. Jest jedną z faz oscylacji południowej (ENSO, El Niño – Southern Oscillation), zespołu cyklicznych zjawisk atmosferyczno-oceanicznych.

 

Oscylacja południowa ma 3 stadia: ciepłe (El Nińo), chłodne (La Nińa) i neutralne (okres przejściowy między El Nińo i La Nińa). Jest jednym z głównych zjawisk wpływających na pogodę i klimat na Ziemi.(PAP)

 

dwo/ zan/

Tagi: el nino , wulkany
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Nie ma znaczenia, jak piękna jest twoja teoria. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś mądry. Jeśli ona się nie zgadza z eksperymentem, to po prostu jest zła. Richard Feynman
Richard Feynman

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi