Strona główna Aktualności
Zdrowie

Białystok/ Seniorzy uczą się na UMB, jak dbać o zdrowie

11.10.2017 Zdrowie, Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Jak rozpoznać udar mózgu, dlaczego nie wolno łączyć jednych leków z innymi - tego m.in. dowiedzą się uczestnicy rozpoczętych we wtorek w Białymstoku zajęć na Uniwersytecie Zdrowego Seniora. To edukacyjne przedsięwzięcie Uniwersytetu Medycznego (UMB).

Nowy rok akademicki rozpoczęło we wtorek ok. 50 osób w wieku 60 plus. To piąta edycja takich zajęć. Wykłady będą się odbywać dwa razy w miesiącu na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zajęcia są bezpłatne. Prowadzą je m.in. specjaliści w konkretnych dziedzinach.

 

Główny cel przedsięwzięcia to propagowanie zdrowego trybu życia i podnoszenie poziomu wiedzy medycznej wśród seniorów - powiedział PAP koordynator projektu, dr Mateusz Cybulski z Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB.

 

W obecnej edycji uniwersytetu dla seniorów będzie m.in. mowa o zagadnieniach ważnych w geriatrii, takich jak wielolekowość, wielochorobowość czy nadużywanie leków bez recepty, bez wskazania lekarza - poinformował.

 

Dodał, że z jego badań przeprowadzonych na zajęciach z udziałem seniorów wynika, że zdecydowana większość z nich bierze leki bez recepty bez wskazań lekarza. "A wiadomo, że mogą np. powstać różne niepożądane interakcje" - mówi Cybulski. Dlatego specjaliści będą przed tym przestrzegać; jak dodał, zajęcia o tym, jak prawidłowo stosować leki, czyli np., że trzeba je popijać wodą, a nie innymi napojami, cieszą się bardzo dużą popularnością.

 

"Wydaje nam się, że brakuje tej wiedzy. Widzimy to nawet po rekrutacji" - mówi Cybulski. Dodaje, że absolwenci uniwersytetu przekazują informacje kolegom i koleżankom, którzy przychodzą na zajęcia w kolejnych edycjach uniwersytetu dla seniorów.

 

Uczelni zależy na tym, by wyedukowani na zajęciach seniorzy przekazywali wiedzę dalej, dlatego będą również zajęcia nt. wolontariatu prozdrowotnego wśród osób starszych, by to seniorzy przekazywali wiedzę swoim kolegom, np. podczas spotkań w domach pomocy społecznej, czy na zajęciach na Uniwersytecie III Wieku.

 

"Mamy na myśli kontakt: osoba starsza - osoba starsza (...) Ponieważ wydaje nam się, że taka osoba będzie lepiej docierała do rówieśników ze swojego środowiska niż np. młody lekarz" - powiedział Cybulski.

 

Seniorzy zapoznają się także np. ze szczegółowymi informacjami na temat udaru mózgu: od czynników ryzyka przez profilaktykę, po objawy. "To jest istotny problem wśród osób starszych i stwierdziliśmy, że musimy tę lukę wypełnić" - mówi Cybulski. Zajęcia poprowadzi doc. Alina Kułakowska z UMB, pod opieką której studenci UMB zrealizowali kampanię społeczną "Pokaż dziadkom" poświęconą tematyce udaru mózgu.

 

Według Cybulskiego dzięki zajęciom seniorzy baczniej patrzą na samych siebie, a wiedza wyniesiona z zajęć przekłada się na ich świadomość zdrowotną. Podkreśla jednak, że zajęcia są "wykładem, a nie wizytą u lekarza", a edukacja nie zastąpi opieki medycznej, choć pomaga seniorom łatwiej wyłapać potencjalne objawy choroby i szybciej zareagować.

 

Uniwersytet Zdrowego Seniora wspólnie z UMB organizują Stowarzyszenie "Pro Salute" oraz Urząd Miejski w Białymstoku. W poprzednich latach z zajęć skorzystało 190 seniorów.(PAP)

 

autor: Izabela Próchnicka

 

edytor: Anna Małecka

 

kow/ malk/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi