Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Prof. Zamorski: można mówić o wzroście zainteresowania historią Polski

10.10.2017 Historia i kultura, Imprezy naukowe, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Można mówić o wyraźnym wzroście zainteresowania historią Polski – ocenia w rozmowie z PAP historyk prof. Krzysztof Zamorski. W środę w Krakowie rozpocznie się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, w którym udział weźmie 250 prelegentów z 37 państw.

W programie czterodniowego wydarzenia znajdą się wykłady i dyskusje. Spotkania są otwarte, organizatorzy - krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN – szczególnie zapraszają pasjonatów historii oraz młodzież. Miejscem wydarzeń będzie Auditorium Maximum UJ.

 

Celem kongresu jest stworzenie dla zagranicznych i polskich historyków przestrzeni do wymiany myśli, ale i pokazanie, że dzieje Polski są ciekawe oraz podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowania polską przeszłością.

 

„Historia Polski nie jest historią, która byłaby powszechnie znana i wykładana. Natomiast można mówić o wyraźnym wzroście zainteresowania naszą przeszłością; zagraniczni badacze coraz bardziej interesują się polską historią nowożytną, co można stwierdzić na podstawie obcojęzycznych publikacji” – powiedział PAP historyk z UJ, prof. Krzysztof Zamorski.

 

Podkreślił jednak, że mówiąc o wzroście zainteresowania polskimi dziejami „nie należy przesadzać”. „Czy dzieje Katalonii, Hiszpanii, znane są w Polsce? Na pewno, ale tej grupie, która tam mieszka lub interesuje się Katalonią i Hiszpanią” – powiedział profesor i wskazał, że zainteresowanie dziejami danego kraju wynika z szeregu czynników, głównie z pozycji w świecie. "Im więcej będziemy znaczyć, tym więcej osób będzie się zajmować naszą historią” – zaznaczył prof. Zamorski.

 

O dziejach Rzeczpospolitej powstaje szczególnie wiele publikacji w języku niemieckim i angielskim. Historią Polski interesują się także narody, które kiedyś zamieszkiwały tereny Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

 

Hasłem przewodnim kongresu jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo". Goście spotkania w 24 panelach oraz sesjach dyskutować będą o fenomenie dawnej Rzeczypospolitej; o jej dziedzictwie, wielokulturowości i pamięci narodów ją zamieszkujących.

 

Podczas środowej inauguracji kongresu zostanie wręczona m.in. Nagroda Pro Historia Polonorum za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym dotyczącą historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską. Nagrodę – 20 tys. zł i statuetkę Galla Anonima – wręczy jej fundator marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który wraz z prezydentem miasta Krakowa objął patronat honorowy nad kongresem. Laureatami ubiegłorocznych edycji są Timothy Snyder i Antony Polonsky. Podczas inauguracji Polonsky oraz węgierski historyk i filolog Aron Petneki wygłoszą wykłady.

 

W programie kongresu jest też wręczenie nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego - przyznawana jest corocznie, naprzemiennie autorowi polskiemu lub zagranicznemu; konkurs obejmuje publikacje dotyczące dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską. Nagrodę funduje Wydawnictwo Literackie.

 

Podczas kongresy nastąpi także ogłoszenie laureatów Nagrody im. prof. Stanisława Herbsta - reaktywowanej w 2010 r. przez Polski Towarzystwo Historyczne i Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie. Nagroda jest przyznawana corocznie, za najlepsze prace magisterskie z historii, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów kultury, miast i wojskowości.

 

Kongresowi towarzyszyć będzie Salon Książki Historycznej, prezentujący dorobek kilkudziesięciu wystawców.

 

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Beata Kołodziej (PAP)

 

bko/ itm/

Tagi: zamorski
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi