Strona główna Aktualności

Rusza badanie polskiej diaspory naukowej

12.10.2017 Ludzie Nauki, Ludzie

Fot. Fotolia

Wszyscy naukowcy polskiego pochodzenia, którzy pracują lub studiują za granicą, mogą wziąć udział w badaniu polskiej diaspory naukowej. Dzięki badaniu będzie się można dowiedzieć, jakie relacje utrzymują oni między sobą, jakie kontakty łączą ich z polskimi instytucjami i firmami.

Badanie prowadzi organizacja łącząca polskich naukowców za granicą - Fundacja Polonium, a partnerami badania są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie.

 

"Wierzymy, że polska diaspora naukowa ma olbrzymi potencjał, z którego może czerpać polska nauka oraz gospodarka. Polscy naukowcy rozsiani po całym świecie są cenionymi ekspertami i aktywnymi członkami swoich społeczności, a jednocześnie niektórzy z nich utrzymują relacje z innymi Polakami - naukowcami” – mówi, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, dr Rafał Mostowy - biolog na Imperial College w Londynie, który koordynuje prace zespołu badań w Fundacji.

 

Jak informują przedstawiciele Fundacji Polonium, do tej pory w badaniach dotyczących polskiej diaspory naukowej skupiano się na zjawiskach emigracji i mobilności naukowców. Teraz Fundacja Polonium chce spojrzeć na samą społeczność polskich naukowców za granicą – jakie relacje utrzymują pomiędzy sobą, jakie kontakty utrzymują z polskimi instytucjami, firmami.

 

Z badań nad diasporami naukowymi z innych krajów wynika, że taka siatka naukowców może mieć bardzo realny wpływ na rozwój naukowy kraju oraz innowacyjność jej gospodarki. Zgodnie z misją Fundacji Polonium, którą jest łączenie polskich naukowców na całym świecie, organizatorzy badania podjęli się wyzwania i chcą zbadać polską diasporę naukową.

 

"Mamy nadzieję, że to badanie dostarczy cennej wiedzy nie tylko nam, ale także polskim instytutom badawczym, firmom oraz instytucjom publicznym” - dodaje Małgorzata Bochińska, członek zespołu badań.

 

Do udziału w badaniu zaproszeni są wszyscy naukowcy polskiego pochodzenia, którzy pracują lub studiują za granicą. W pierwszym etapie Fundacja kieruje apel szczególnie do naukowców pracujących w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, ale zachęca wszystkich naukowców do udziału, niezależnie od kraju ich zamieszkania i dziedziny nauki.

 

Więcej o badaniu można dowiedzieć się na stronie Fundacji Polonium: https://poloniumfoundation.org/research/

 

Fundacja Polonium została założona w 2016 przez Polki i Polaków pracujących naukowo za granicą w celu łączenia polskiej diaspory badawczej oraz tworzenia więzi z polskim świtem akademickim i gospodarką. Założyciele od pięciu lat organizują serię interdyscyplinarnych konferencji “Science: Polish Perspectives”, które stanowią fundament tworzenia polonijnej społeczności naukowej. W tym roku spotkania odbędą się w Berlinie (13-14.10) oraz Cambridge w Wielkiej Brytanii (3-4.11).

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.poloniumfoundation.org

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi