Strona główna Aktualności
Uczelnie

Śląskie/ Wystawa studenckich pomysłów na skansen maszyn parowych

12.10.2017 Technologie, Uczelnie, Popularyzacja nauki, Technologia, Popularyzacja, Uczelnie i instytucje naukowe, Student

Fot. Fotolia

Fontanna z pary, kolejowy tor przeszkód, park geologiczny, górniczy park doświadczeń, szklane kładki nad eksponatami i wieża widokowa – to niektóre pomysły studentów z Politechniki Śląskiej na rozwój Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Wystawę ich prac otwarto w środę w Zabytkowej Kopalni Srebra, przy której jest usytuowany skansen. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkadziesiąt różnych wizji zagospodarowania tego miejsca, stworzonych przez ponad 80 studentów architektury. Ich prace oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Śląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

 

Dzięki stworzonym przez studentów wizualizacjom skansen zyskał zupełnie nowe oblicza - eksponaty schowano pod różnego rodzaju wiatami, powstał dworzec kolejki wąskotorowej, pawilony usługowe, park górniczy i geologiczny, kolejowy tor przeszkód, a także specjalne strefy: koncertowa, spacerowa, a także gastronomiczna i rozrywkowa.

 

Przedstawiciele SMZT liczą, że niektóre pomysły studentów uda się w przyszłości zrealizować. Dla autorów prac ważną inspiracją były sugestie samych członków Stowarzyszenia, którzy przekazali swoje uwagi podczas wizji lokalnej. Według założeń skansen ma w przyszłości być miejscem nie tylko edukacji, ale także rozrywki, kultury i wypoczynku.

 

Wcześniej wizualizacje można było oglądać w siedzibie Wydziału Architektury w Gliwicach – teraz mogą się z nimi zapoznać wszyscy zwiedzający Tarnowskie Góry. Podczas wernisażu wystawy promowano książkę pt. "Wokół Dziedzictwa Poprzemysłowego Ziemi Tarnogórskiej", napisaną w związku z opracowanymi koncepcjami.

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z tarnogórskich zabytków, wpisanych w lipcu br. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści zwiedzający kopalnię z reguły odwiedzają także skansen. Znajduje się w nim około 30 eksponatów, m.in. zabytkowych parowozów, maszyn wyciągowych, pomp i kotłów.

 

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii górnictwa na tych ziemiach, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788-1804 sprowadzono do Tarnowskich Gór osiem maszyn parowych, które do 1834 roku pompowały wodę z 17 szybów.

 

Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Prace można oglądać w Galerii pod Kopułą.(PAP)

 

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Agata Zbieg

 

Nauka w Polsce

 

 

kon/ agz/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi