Strona główna Aktualności
Uczelnie

Ok. 8,5 tys. studentów Politechniki Białostockiej rozpoczęło rok akademicki

12.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Około 8,5 tys. studentów Politechniki Białostockiej rozpoczęło w środę nowy rok akademicki. Uczelnia chce wciąż stawiać na wynalazki, ale też szuka nowych silnych stron - zapewnił rektor uczelni prof. Lech Dzienis, wymieniając m.in. inżynierię biomedyczną.

Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w regionie, kształci się tam w sumie ok. 8,5 tys. studentów. Studia prowadzone są na trzydziestu kierunkach na siedmiu wydziałach, w tym na zamiejscowym wydziale leśnym w Hajnówce.

 

Wynalazki studentów i pracowników Politechniki Białostockiej (PB) zdobywają uznanie na całym świecie - mówił w środę podczas inauguracji roku akademickiego rektor uczelni prof. Lech Dzienis.

 

Wymienił łaziki marsjańskie, które wielokrotnie były nagradzane na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych; robota edukacyjnego Photon, który ma uczyć dzieci programowania (byli studenci i wykładowcy uczelni założyli w Białymstoku firmę, która zajmuje się produkcją; a także projekt Matia obecnego studenta Petrosa Psyllosa, który zaprojektował tzw. sztuczne oko dla osób niewidomych, projekt zdobywa uznanie na całym świecie.

 

W rozmowie z dziennikarzami Dzienis mówił, że wynalazki wciąż mają być mocną stroną PB, ale - jak dodał - uczelnia "szuka nowych silnych stron". Mówił, że nowe projekty dotyczą m.in. inżynierii biomedycznej, a swoje pomysły mają też informatycy.

 

Siłą uczelni pozostają nadal informatyka, budownictwo i logistyka, czyli kierunki, na które wciąż zgłasza się najwięcej chętnych - mówił rektor. Dodał, że to jest kierunek rozwoju na najbliższe lata.

 

Inżynieria meblarstwa - to zaś nowy kierunek kształcenia w zamiejscowym wydziale w Hajnówce. Prof. Dzienis powiedział, że kierunek uruchomiono "na potrzeby i we współpracy" z firmą Forte, która - jak mówił - zgłosiła się do uczelni z apelem, aby taki kierunek uruchomić. W Suwałkach buduje ona nową fabrykę mebli.

 

W swoim przemówieniu rektor PB nawiązał też do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym, zaprezentowanym we wrześniu przez wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina. Mówił, że proponowane zmiany zwiększające autonomię uczelni, ułatwią zarządzanie. Ale - jak dodał - budzi wątpliwości to, że uczelnią będą miały zarządzać trzy organy: rektor, senat i nowa komórka - rada uczelniana.

 

W ocenie Dzienisa, wątpliwości budzi też system finansowania uczelni. Podał przykład PB, która według nowego algorytmu otrzymała mniejsze dofinansowanie. Jego zdaniem, jeśli mniejsza dotacja utrzyma się też w latach kolejnych, to grozi to zadłużeniem uczelni, a w następstwie - jej likwidacją.

 

Obecny na inauguracji wiceminister nauki prof. Łukasz Szumowski mówił, że wciąż trwają konsultacje nad projektem ustawy. Zapewniał, że każdy głos w dyskusji nad reformą jest ważny, bo - jak podkreślił - to właśnie środowisko akademickie wie, jak najlepiej wprowadzić zmiany.

 

"Tutaj (na Politechnice Białostockiej - PAP) są bardzo dobre wydziały, tutaj są bardzo dobre jednostki badawcze, zespoły badawcze" - mówił dziennikarzom. W jego ocenie, taka uczelnia, która ma międzynarodowe osiągnięcia, "na pewno nie straci" po wprowadzeniu nowych przepisów.

 

Dodał, że według zapisów w projekcie ustawy oceniane będą nie poszczególne wydziały, ale cała uczelnia. "Jeśli popatrzymy na osiągnięcia (Politechniki Białostockiej - PAP) łaziki marsjańskie, systemy do lokalizacji dla osób niewidomych, na roboty do nauki - to są wybitne osiągnięcia wybitnych badaczy z wybitnych zespołów. Ja bym się nie obawiał o Politechnikę Białostocką" - powiedział Szumowski. (PAP)

 

autor: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

edytor: Ewelina Krajczyńska

 

Nauka w Polsce

 

 

swi/ rof/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi