Strona główna Aktualności

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej – ponad 300 wydarzeń w 4 miastach

12.10.2017 Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Fot. Fotolia

Pokazy, laboratoria i warsztaty z różnych dziedzin nauki m.in. biologii, chemii, fizyki, elektroniki i robotyki – łącznie ponad 300 wydarzeń znalazło się w programie sobotniej, 12. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Po raz pierwszy odbędzie się ona w czterech miastach.

"Noc Naukowców Politechniki Śląskiej po raz pierwszy została zorganizowana na tak dużą skalę. Impreza odbędzie się we wszystkich miastach, w których znajduje się uczelnia: w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. W tym roku na uczestników wydarzenia czeka rekordowa liczba pokazów i naukowców, a uczestnicy przekonają się, że naukowcem może zostać każdy" – poinformował rzecznik uczelni Paweł Doś po środowej konferencji.

 

Dodał, że każda edycja wydarzenia przyciąga kilka tysięcy uczestników.

 

W tym roku dla pasjonatów nauki przygotowano ponad 300 propozycji – pokazów multimedialnych, laboratoriów, warsztatów.

 

W programie znalazły się propozycje z takich dziedzin, jak robotyka (np. "Robot mobilny – najlepszy przyjaciel człowieka"), chemia ("Niebanalna lekcja chemii – ogniem i próbówką"), medycyna ("Czy inżynier może pomóc lekarzowi?"), budownictwo ("Czy most może zachorować?") czy geologia ("Minecraft – fascynujące skały i minerały w realu").

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak wstęp na niektóre z nich wymaga rejestracji. Dlatego uczelnia przygotowała specjalną stronę internetową - www.nocnaukowcow.com.pl - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie, będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.

 

Noc Naukowców to również konkursy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny dla młodszych dzieci, które muszą narysować, namalować lub przedstawić za pomocą innej dowolnej techniki swoją wizję naukowca. Z kolei drugi, skierowany do starszych, polega na udokumentowaniu zapisu jakiegoś eksperymentu – w formie filmu, zdjęcia lub przepisu możliwego do wykorzystania przez innych. Rozstrzygnięcie tych zmagań ma nastąpić na początku listopada.

 

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Szczegółowy program oraz dokładne miejsca wydarzeń w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku - znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

 

Wśród partnerów tegorocznej Nocy Naukowców jest miasto Gliwice. Wydarzenie honorowym patronatem objął minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. (PAP)

 

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

 

Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi