Strona główna Aktualności
Uczelnie

Chiny/ Uniwersytet w Szanghaju uruchomił studia polonistyczne

12.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych (SUSM) uroczyście otwarto w środę katedrę polonistyki. SUSM oferuje studia z dziedziny filologii polskiej jako czwarta uczelnia wyższa w Chinach. Absolwenci mają być "pomostem" między Polską a Chinami.

W tym roku, po raz pierwszy w Szanghaju, studia polonistyczne rozpoczęło 13 studentów – dziewięć kobiet i czterech mężczyzn. „Studenci uczący się polskiego (na SUSM - PAP) należą do najlepszych studentów w Chinach” - powiedziała PAP szefowa nowej katedry Qian Qin.

 

Otwarcie katedry polonistyki na SUSM „odzwierciedla wzrastające zapotrzebowanie na dostęp do wiedzy o Polsce i języku polskim w tej części Chin oraz rosnące zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej” - oceniła w mailu do PAP Monika Zapała z konsulatu RP w Szanghaju, dodając, że placówka zabiegała o uruchomienie tych studiów od dwóch lat.

 

„By nawiązywać stosunki z Polską, potrzebujemy ludzi rozumiejących język, którzy staną się pomostem między Chinami a Polską, między Szanghajem a polskimi miastami” - oceniła Qian Qin. Dodała, że jednym z najważniejszych powodów uruchomienia katedry jest lansowana przez władze w Pekinie globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, w której uczestniczy również Polska.

 

W odpowiedziach na przekazane im przez uczelnię pytania PAP o powód wyboru studiów polonistycznych i plany na przyszłość, siedmioro z 13 studentów pierwszego roku wymieniło wśród przyczyn Pas i Szlak oraz udział Polski w tej inicjatywie. „Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Poza tym Polska pełni jedną z ważnych ról w Pasie i Szlaku, zaproponowanym przez Chiny, więc wierzę, że nauka polskiego ma znaczenie” - napisała Ma Qinqin, podpisana w ankiecie jako Celina.

 

„Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam!” - wyjaśniła z kolei studentka przedstawiająca się jako Jadzia, która w przyszłości chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

 

Prócz inicjatywy Pasa i Szlaku studenci wymieniali chęć robienia w życiu czegoś niezwykłego, nauki mniej popularnego języka obcego i możliwości wyjazdów zagranicznych. „Polska architektura i krajobraz o europejskiej specyfice fascynują mnie. Wybór języka polskiego oznacza, że będę miała więcej okazji do poszerzenia swoich międzynarodowych horyzontów w Polsce” - napisała Joanna.

 

Koncepcja Pasa i Szlaku to sztandarowa kampania prezydenta Xi Jinpinga. Zakłada utworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki w celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju br. Xi zadeklarował, że przeznaczy 124 mld dolarów na projekty w ramach tej inicjatywy.

 

W praktyce pod szyld kampanii Pasa i Szlaku wpisuje się prawie wszystkie działania Chin w polityce zagranicznej wobec krajów, o których pisze się, że są "na szlaku", czyli uczestniczą w inicjatywie. Według obserwatorów kampania służy umocnieniu chińskiego "soft power" oraz wpływów gospodarczych i politycznych tego kraju na świecie.

 

Do tej pory studia polonistyczne oferowały tylko uczelnie w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

 

SUSM oferuje czteroletnie polonistyczne studia licencjackie, ale rozważane jest uruchomienie za kilka lat również studiów magisterskich – wyjaśniła Qian. Katedra polonistyki znajduje się na Wydziale Rusycystyki i Studiów Eurazjatyckich. By skończyć studia, przyszli poloniści będą musieli dobrze poznać język i kulturę Polski oraz napisać pracę licencjacką po polsku.

 

Szanghajski uniwersytet planuje wysyłać studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązał współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Mamy nadzieję, że wszyscy studenci pojadą do Polski na trzecim roku studiów. Jeśli te uniwersytety organizują letnie kursy, wyślemy też naszych studentów na krótkoterminowe szkolenia” - powiedziała Qian.

 

We wtorek rozpoczął się tydzień kultury polskiej, zorganizowany wspólnie przez SUSM i konsulat RP w Szanghaju. Częścią tego wydarzenia jest wystawa opowiadająca o zawiłościach polskiej mowy przygotowana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie na zamówienie MSZ. Na tydzień kultury polskiej i uroczystość otwarcia katedry polonistyki do Szanghaju przybyły delegacje z UW i UAM, które przedstawią chińskim studentom i wykładowcom oferty swych uczelni.

 

Założony w 1949 roku SUSM (chiń. Shanghai Waiguoyu Daxue lub w skrócie – Shangwai) jest uznawany za jedną z najlepszych uczelni językowych w Chinach. Początkowo na wydziale, na którym teraz znajduje się polonistyka, można było studiować tylko filologię rosyjską. W ostatnich latach uniwersytet poszerzył ofertę języków Europy Środkowo-Wschodniej: 10 lat temu dodano ukraiński, w ubiegłym roku węgierski, w tym roku polski, a w planach na najbliższe lata są jeszcze czeski i serbski – powiedziała PAP kierowniczka pierwszej polonistyki w Szanghaju.

 

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

 

Nauka w Polsce

 

 

anb/ akl/ ap/ bos/

Tagi: chiny
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi