Strona główna Aktualności
Uczelnie

Opole/Jarosław Gowin otworzył Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim

12.10.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin otworzył w środę siedzibę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim. Będzie się w nim kształcić 100 studentów nowo powołanego na uczelni kierunku lekarskiego.

W przyszłości kierunek ma być bazą wydziału medycznego. W środę uroczyście oddano do użytku nowoczesne pomieszczenia Collegium Medicum, którego budowę rozpoczęto na początku tego roku m.in. dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz opolskich samorządów i firm.

 

"Cieszę się, że powstaje kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim, bo wymagało to olbrzymich nakładów finansowych. My możemy sobie pozwolić na nie do końca doskonały poziom wykształcenia politologów, czy historyków, ale jeżeli chodzi o lekarzy, muszą być kształceni na światowym poziomie, bo od nich zależy życie i zdrowie pacjentów. Być może jest to ostatni kierunek lekarski otwierany w Polsce na przestrzeni wielu, wielu lat" - powiedział PAP minister Gowin przed uroczystością otwarcia placówki.

 

Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który powstał w tym roku w drodze przekształcenia Wojewódzkiego Centrum Medycznego, podkreślił szanse, jakie powstały dla jego placówki w wyniku utworzenie kierunku medycznego w Opolu.

 

"Jako nowo powstały szpital kliniczny rozpoczynamy kształcenie przyszłych lekarzy i prowadzenie badań naukowych na szeroką skalę. Otrzymaliśmy możliwość sięgnięcia po pieniądze dostępne jedynie dla jednostek klinicznych. Już złożyliśmy kilka projektów. Jako pierwsi w województwie będziemy kształcić na miejscu lekarzy na nowoczesnym sprzęcie i pod okiem naszej kadry oraz wysokiej klasy specjalistów z kilku wiodących ośrodków w Polsce" - zapowiedział Madera.

 

Prof. Sławomir Żegleń z Katedry Histologii UO w rozmowie z PAP zapewnił, że opolska uczelnia dysponuje sprzętem i pomocami naukowymi, których mogą jej pozazdrościć nawet uczelnie z wieloletnią tradycją.

 

"Choćby z tej racji, że jest to placówka utworzona od podstaw, nasze centrum dydaktyczne można zaliczyć do najnowocześniejszych w kraju, a może i w Europie. Nie obawiam się problemów z kadrą. Z Opola jest stosunkowo blisko do silnych ośrodków akademickich na Górnym Śląsku, we Wrocławiu czy Łodzi. Najważniejsze teraz to dobrze uczyć przyszłych dobrych lekarzy" - podkreślił naukowiec. (PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

 

Nauka w Polsce

 

 

masz/ agt/

Tagi: mnisw , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi