21.07.2018
PL EN
13.10.2017 aktualizacja 13.10.2017

Brak skarpetek grozi grzybicą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Noszenie butów bez skarpetek zwiększa ryzyko grzybicy stóp – alarmuje brytyjskie Royal College of Podiatry.

Trend chodzenia bez skarpetek wylansowany został przez hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Ryan Gosling, Orlando Bloom czy Jude Law. Jak zaobserwowali zajmujący się chorobami stóp brytyjscy specjaliści, młodzi mężczyźni bez skarpetek (w wieku 18-25 lat) coraz częściej chorują na grzybicę stóp. Coraz więcej dolegliwości (na przykład pęcherzy i wrastających paznokci) powodują także źle dopasowane buty (modne stają się buty ze zwężającymi się czubkami).

Na razie nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących tego problemu, ale specjaliści zawczasu postanowili zwrócić nań powszechną uwagę.

Przeciętna stopa wydziela dziennie ćwierć litra potu. Ciepłe i wilgotne środowisko zapewnia świetne warunki do rozwoju grzybów i bakterii, zwłaszcza, jeśli pot nie wsiąka w skarpetkę, a wilgoć nie odparowuje (na przykład, gdy buty częściowo lub w całości wykonane są z syntetycznego, nieprzepuszczalnego materiału). Szczególnie ryzykowne jest noszenie tych samych butów codziennie – powinny mieć przynajmniej 48 godzin na przeschnięcie. Włożenie suchych torebek herbaty do butów ułatwia usunięcie wilgoci.

Dla tych, którzy jednak wolą być modni, specjaliści maja trzy proste rady. Po pierwsze: nie należy chodzić bez skarpetek zbyt długo. Po drugie: przed założeniem butów warto spryskać podeszwę stopy antyperspirantem. Po trzecie: jeśli pojawią się bolesne zmiany, lepiej skorzystać z porady lekarza. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018