Strona główna Aktualności
Świat

Brak skarpetek grozi grzybicą

13.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Noszenie butów bez skarpetek zwiększa ryzyko grzybicy stóp – alarmuje brytyjskie Royal College of Podiatry.

Trend chodzenia bez skarpetek wylansowany został przez hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Ryan Gosling, Orlando Bloom czy Jude Law. Jak zaobserwowali zajmujący się chorobami stóp brytyjscy specjaliści, młodzi mężczyźni bez skarpetek (w wieku 18-25 lat) coraz częściej chorują na grzybicę stóp. Coraz więcej dolegliwości (na przykład pęcherzy i wrastających paznokci) powodują także źle dopasowane buty (modne stają się buty ze zwężającymi się czubkami).

 

Na razie nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących tego problemu, ale specjaliści zawczasu postanowili zwrócić nań powszechną uwagę.

 

Przeciętna stopa wydziela dziennie ćwierć litra potu. Ciepłe i wilgotne środowisko zapewnia świetne warunki do rozwoju grzybów i bakterii, zwłaszcza, jeśli pot nie wsiąka w skarpetkę, a wilgoć nie odparowuje (na przykład, gdy buty częściowo lub w całości wykonane są z syntetycznego, nieprzepuszczalnego materiału). Szczególnie ryzykowne jest noszenie tych samych butów codziennie – powinny mieć przynajmniej 48 godzin na przeschnięcie. Włożenie suchych torebek herbaty do butów ułatwia usunięcie wilgoci.

 

Dla tych, którzy jednak wolą być modni, specjaliści maja trzy proste rady. Po pierwsze: nie należy chodzić bez skarpetek zbyt długo. Po drugie: przed założeniem butów warto spryskać podeszwę stopy antyperspirantem. Po trzecie: jeśli pojawią się bolesne zmiany, lepiej skorzystać z porady lekarza. (PAP)

 

autor: Paweł Wernicki

 

pmw/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Nie ma znaczenia, jak piękna jest twoja teoria. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś mądry. Jeśli ona się nie zgadza z eksperymentem, to po prostu jest zła. Richard Feynman
Richard Feynman

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi