Strona główna Aktualności
Przyroda

Na ratunek pszczołom – otwarta konferencja w Krakowie

13.10.2017 Ekologia, Przyroda, Imprezy naukowe, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Co szkodzi pszczołom? Jak możemy je ratować przed chorobami, pestycydami i metalami ciężkimi? Naukowcy zapraszają 14 i 15 października do Krakowa na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone zagrożeniom, na jakie pszczoły są narażone w naturalnym środowisku.

Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (UR). Eksperci omówią m.in. kwestię pestycydów oraz innych substancji toksycznych obecnych w środowisku. Poruszą też zagadnienia związane z dostępnością i szkodliwością substancji obcych dla pszczół.

 

Podczas części warsztatowej wszyscy uczestnicy wykładów będą mogli zabrać głos dyskusji. Wydarzenie ma być okazją do podjęcia dialogu między nauką a praktyką. Badacze chcą zmobilizować jak największą grupę ludzi do zaangażowania w ratowanie środowiska, w którym żyją pszczoły.

 

Pszczołę miodną chętnie wykorzystuje się jako wskaźnik w monitoringu środowiska - można zebrać pyłek, miód, czy nawet same osobniki i badać zanieczyszczenie w danym miejscu. Ale nie wiadomo, jak te zanieczyszczenia wpływają na rozwój pszczoły. Zmienić to mają badania jednej z prelegentek, dr Hajnalki Szentgyörgyi z UR. Dr Szentgyörgyi jest jednym z ekspertów ONZ, którzy przygotowali raport na temat zaniku zapylaczy na świecie. Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP, ginięcie pszczół to zjawisko powszechne, ale nie wszędzie tak samo nasilone.

 

„W Polsce jeszcze nie ma silnych zaników pszczół. W Europie ich spadek nie jest tak wyraźny jak w Ameryce czy w Chinach, gdzie na całych połaciach terenu w ogóle nie występują żadne pszczoły. Na takie tereny trzeba pszczoły sprowadzać, albo zapylać uprawy ręcznie. W Polsce ten problem jeszcze nie jest tak widoczny. Ale są czynniki, i to głównie zawinione przez człowieka, które powodują zanik pszczół na całym świecie” - powiedziała badaczka.

 

Przyznała, że nie wszystkie czynniki są dobrze znane naukowcom. Wiadomo, że pszczoły chorują, że przez intensywne rolnictwo są narażone na pestycydy, ale okazuje się, że niewiele wiadomo o wpływie zanieczyszczonego środowiska na rozwój pszczół.

 

Larwa pszczoły miodnej nie dostaje pokarmu bezpośrednio ze środowiska. Zanieczyszczenia mogą być przefiltrowane przez robotnice, produkujące mleczko pszczele. Ale larwy murarki takiego filtru nie mają, bo wychowują się na pyłku zebranym przez samicę. Młody osobnik musi sobie radzić z takim poziomem zanieczyszczeń, jaki występuje w środowisku, w którym pokarm został zebrany. Owad może być gorszej jakości, a może w ogóle nie rozwinąć się na takim pokarmie.

 

Wśród zagrożeń wymienionych przez dr Hajnalkę Szentgyörgyi, znalazły się metale ciężkie pojawiające się w środowisku w związku z prowadzoną przez człowieka działalnością przemysłową. Badaczka wymieniła też węglowodory aromatyczne, czyli składniki smogu, takie jak benzen czy toluen. Zostają one w powietrzu w przypadku niepełnego spalania spalin samochodowych czy podczas palenia w kominku. Podczas konferencji badaczka dokona pełnego przeglądu substancji toksycznych zagrażających pszczołom

 

Przewodniczącym sesji pt. „Substancje toksyczne”, która rozpocznie się 14 października o godz. 9.00, będzie prof. dr hab. Marian Tischner z UR. O godz. 14.00 rozpocznie się sesja pt. „Pestycydy” prowadzona przez prof. dr hab. Krystynę Czekońską. Tematem trzeciej sesji będą „Zatrucia i choroby pszczół wywołane obecnością substancji toksycznych”. Poprowadzi ją dr hab. inż. Józef Kania.

 

W ramach konferencji zaplanowano projekcję filmu „Łowcy miodu”. Pokaz rozpocznie się 15 października o godz. 15.00, a do 18.00 potrwa dyskusja na temat filmu oraz zagadnień będących tematem konferencji.

 

Organizatorami zjazdu są: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Polska Akademia Umiejętności, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego oraz Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Wstęp bezpłatny. Szczegóły dotyczące rejestracji na stronie: https://urk.edu.pl/index/site/3355/833

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi