Strona główna Aktualności
Świat

Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko nadwagi u potomstwa

13.10.2017 Świat

Fot. Fotolia

Badania prowadzone na myszach wykazały, że gryzonie urodzone poprzez cesarskie cięcie przybierały na wadze wyraźnie więcej w porównaniu z myszami urodzonymi w sposób naturalny - informuje pismo "Science Advances".

"Odpowiedź na pytanie, czy mikrobiom noworodka wpływa na późniejsze ryzyko otyłości staje się coraz bardziej potrzebna, gdyż w wielu częściach świata cesarskie cięcie jest praktyką coraz częściej stosowaną z wyboru" - mówi autorka dr Maria Dominguez-Bello z Uniwersytetu Nowojorskiego.

 

Badaniom poddano 34 myszy, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie oraz 35 myszy, które urodziły się w sposób naturalny. Naukowcy przeprowadzili analizę DNA bakterii jelitowych w celu ustalenia składu mikrobiomu jelitowego oraz regularnie sprawdzali wagę rosnących gryzoni.

 

Okazało się, że myszy urodzone poprzez cesarskie cięcie po 15 tygodniach osiągały wagę średnio o 33 proc. większą w porównaniu z myszami urodzonymi w sposób naturalny. W przypadku samic waga była większa nawet o 70 proc.

 

Poza ciężarem ciała u myszy urodzonych poprzez cesarskie cięcie oraz naturalnie występowały znaczące różnice w składzie mikrobiomu. W przypadku drugiej grupy mikrobiom dojrzewał w sposób naturalny, podczas gdy u myszy urodzonych poprzez cesarskie cięcie na początku życia dojrzewał za szybko, ale w późniejszym okresie proces jego rozwoju zatrzymywał się.

 

Potwierdza to wyniki wcześniejszych badań przeprowadzonych w USA, które wykazały, że cesarskie cięcie ma związek ze zmniejszeniem różnorodności mikrobiomu jelitowego u dzieci podczas pierwszego roku życia.

 

Cesarskie cięcie zakłóca naturalne przejście bakterii z matki na dziecko. Pozbawia to układ odpornościowy dziecka części "edukacji", która zapobiega nadmiernemu tyciu. Rodzaje bakterii dominujących u gryzoni urodzonych w sposób naturalny (Bacteroides, Ruminococcaceae i Clostridiales) mają związek z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała - piszą badacze. (PAP)

 

koc/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi