16.07.2018
PL EN
13.10.2017 aktualizacja 13.10.2017

Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko nadwagi u potomstwa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badania prowadzone na myszach wykazały, że gryzonie urodzone poprzez cesarskie cięcie przybierały na wadze wyraźnie więcej w porównaniu z myszami urodzonymi w sposób naturalny - informuje pismo "Science Advances".

"Odpowiedź na pytanie, czy mikrobiom noworodka wpływa na późniejsze ryzyko otyłości staje się coraz bardziej potrzebna, gdyż w wielu częściach świata cesarskie cięcie jest praktyką coraz częściej stosowaną z wyboru" - mówi autorka dr Maria Dominguez-Bello z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Badaniom poddano 34 myszy, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie oraz 35 myszy, które urodziły się w sposób naturalny. Naukowcy przeprowadzili analizę DNA bakterii jelitowych w celu ustalenia składu mikrobiomu jelitowego oraz regularnie sprawdzali wagę rosnących gryzoni.

Okazało się, że myszy urodzone poprzez cesarskie cięcie po 15 tygodniach osiągały wagę średnio o 33 proc. większą w porównaniu z myszami urodzonymi w sposób naturalny. W przypadku samic waga była większa nawet o 70 proc.

Poza ciężarem ciała u myszy urodzonych poprzez cesarskie cięcie oraz naturalnie występowały znaczące różnice w składzie mikrobiomu. W przypadku drugiej grupy mikrobiom dojrzewał w sposób naturalny, podczas gdy u myszy urodzonych poprzez cesarskie cięcie na początku życia dojrzewał za szybko, ale w późniejszym okresie proces jego rozwoju zatrzymywał się.

Potwierdza to wyniki wcześniejszych badań przeprowadzonych w USA, które wykazały, że cesarskie cięcie ma związek ze zmniejszeniem różnorodności mikrobiomu jelitowego u dzieci podczas pierwszego roku życia.

Cesarskie cięcie zakłóca naturalne przejście bakterii z matki na dziecko. Pozbawia to układ odpornościowy dziecka części "edukacji", która zapobiega nadmiernemu tyciu. Rodzaje bakterii dominujących u gryzoni urodzonych w sposób naturalny (Bacteroides, Ruminococcaceae i Clostridiales) mają związek z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała - piszą badacze. (PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018