Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
13.10.2017 aktualizacja 13.10.2017

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu rozpoczął rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 5 tys. studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu rozpoczęło nowy rok akademicki. Nowością na radomskiej uczelni są cieszące się ogromnym powodzeniem studia na kierunku lekarskim.

Jak powiedział w czwartek podczas inauguracji roku akademickiego rektor radomskiego uniwersytetu prof. Zbigniew Łukasik, uczelnia przez kilka lat zabiegała o utworzenie tego kierunku. Ostatecznie zgodę wydał w styczniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W ocenie rektora inicjatywa i walka o wprowadzenie kierunku lekarskiego do oferty dydaktycznej radomskiego uniwersytetu była trafna. Mogą o tym świadczyć - jak zaznaczył - wyniki rekrutacji na te studia. W systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się 2100 osób. Na jedno miejsce na kierunku lekarskim przypadało 30 kandydatów. "To naprawdę wynik jedyny w historii uczelni. Nawet w latach wyżu demograficznego nie zanotowaliśmy tak wysokiego zainteresowanie jakimś kierunkiem z naszej uczelni" - podkreślił prof. Łukasik.

Ostatecznie na pierwszy rok - zgodnie z limitem miejsc ustalonym przez Ministerstwo Zdrowia - przyjęto 100 osób: 70 na studia stacjonarne i 30 na niestacjonarne.

Obecny na inauguracji w Radomiu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza odczytał list od ministra Gowina. Szef resortu nauki odniósł się w nim w dużej mierze do założeń projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0., nazywanej też "konstytucją dla nauki". Według Gowina ma ona "uwolnić potencjał polskich badaczy i wykładowców, doktorantów i studentów".

Gowin podkreślił, że podczas dyskusji w środowisku akademickim "mocno wybrzmiała potrzeba wsparcia +wysp doskonałości, czyli pereł w koronie regionalnych uczelni akademickich". Jak zaznaczył, w całej Polsce funkcjonuje liczna grupa uczelni, która prowadzi badania na bardzo wysokim poziomie, ale jedynie w pojedynczych dyscyplinach. "Chcemy wesprzeć takie uczelnie, dlatego też ogłosimy program flagowy: +Regionalna inicjatywa doskonałości+, który pozwoli uczelniom nieaspirującym do statusu uczelni badawczej na dynamiczny rozwój naukowy w konkretnych dyscyplinach" - zapowiedział w liście Gowin. Zapewnił jednocześnie, że zadbał o to, żeby "konstytucja dla nauki" nie uderzała w mniejsze ośrodki akademickie, pełniące ważną rolę w swoich regionach. Jak zaznaczył szef resortu nauki, to właśnie z myślą o uczelniach regionalnych resort zaproponuje nową formułę uniwersytetów federacyjnych. Mają one służyć integracji potencjału naukowego, jaki drzemie w uczelniach akademickich, instytutach badawczych, instytutach naukowych PAN, które mają siedzibę w tych samym województwie.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu kształci się obecnie ponad 5 tys. studentów. Na pierwszy rok przyjęto ponad 1600 osób. Poza kierunkiem lekarskim najpopularniejsze w tym roku wśród studiów stacjonarnych I stopnia były: informatyka, filologia angielska, pedagogika, ekonomia, transport i logistyka, wychowanie fizyczne, pielęgniarstwo i kosmetologia. Wśród studiów stacjonarnych II stopnia najchętniej wybierano ekonomię i pedagogikę.

Na studiach niestacjonarnych I stopnia najchętniej wybierano: elektrotechnikę, transport i logistykę oraz mechanikę i budowę maszyn. Elektrotechnika była też najpopularniejsza wśród studiów niestacjonarnych II stopnia. (PAP)

autor: Ilona Pecka

Nauka w Polsce

ilp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024