Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.11.2017 aktualizacja 06.11.2017

KE upoważniła polskie firmy do promocji programu satelitarnego "Copernicus"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Astri Polska i Kapitech zachowały status członka „Copernicus Relays”, czyli tytuł przyznawany przez KE ekspertom ds. satelitarnych obserwacji Ziemi. Informacje z programu "Copernicus" mogą być wykorzystywane w górnictwie, zarządzaniu kryzysowym czy przemyśle morskim.

Jak poinformował PAP w czwartek Marcin Mykietyn z Astri Polska, odpowiedzialny za kontakty z mediami, KE ponownie upoważniła konsorcjum firm z sektora kosmicznego: Astri Polska i Kapitech do promocji europejskiego programu satelitarnych obserwacji Ziemi „Copernicus”, poprzez utrzymanie statusu członka „Copernicus Relays” na podstawie "pozytywnej oceny dotychczas prowadzonych działań".

"Copernicus Relays" to, jak wyjaśnił Mykietyn, społeczność przedstawicieli programu "Copernicus", zawiązana, by promować korzyści z unijnego programu obserwacji Ziemi. Należą do niej firmy będące lokalnymi ekspertami w branży satelitarnych obserwacji Ziemi. Ich zadaniem jest promocja wykorzystania m.in. zdjęć satelitarnych przez krajowych przedsiębiorców oraz instytucje państwowe czy administrację publiczną.

Według prezesa Astri Polska Jacka Mandasa w Polsce jest coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem danych satelitarnych zarówno przez prywatne firmy, jak i instytucje państwowe oraz administrację publiczną. "Dzięki programowi +Copernicus Relays+ wykorzystanie danych pozyskiwanych za pośrednictwem satelitów obserwacji Ziemi ma szansę zyskać kolejnych zwolenników" - podkreślił Mandas. Chodzi m.in. o wykorzystanie tego typu danych w górnictwie, zarządzaniu kryzysowym czy przemyśle morskim. Dodał, że tego typu zobrazowania satelitarne mogą być też wykorzystywane do "identyfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach".

W ramach programu „Copernicus Relays” konsorcjum firm Astri Polska i Kapitech organizuje i wspiera m.in. inicjatywy Hackathonów, podczas których pomaga uczestnikom wykorzystywać dane pozyskane z satelitów obserwacji Ziemi.

"Copernicus" jest programem Unii Europejskiej, koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami, stworzonym z myślą o pobudzaniu rozwoju gospodarczego krajów UE. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi, pochodzących z satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ (uzyskanych na miejscu, w terenie). (PAP)

autor: Magdalena Jarco

 

Nauka w Polsce 

maja/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024