Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Historyczny czołg po remoncie wrócił na swoje miejsce

29.08.2007 Historia i kultura
Czołg typu IS-2 (Iosif Stalin)

Czołg typu IS-2 (Iosif Stalin)

Historyczny czołg z Nowej Huty wrócił po remoncie na swoje miejsce przed Muzeum Czynu Zbrojnego. O świcie czołg został przetransportowany z Muzeum Lotnictwa, gdzie od października 2006 roku przechodził remont, i ustawiony za pomocą dźwigu na odnowionym postumencie.
"Remont czołgu był możliwy dzięki datkom krakowian, którzy zebrali w sumie 10 tys. zł. Pokryło to koszty transportu w jedną stronę i remontu; powrót czołgu sfinansowa ł sponsor" - powiedział prezes zarządu Małopolskiej Fundacji "Dom Kombatanta RP - Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie" Sławomir Pietrzyk.

 

 

Jak podkreślają działacze fundacji zarządzającej czołgiem, zbiórka na odnowienie militarnego zabytku odbywała się "ponad podziałami politycznymi". Na odnowienie otoczenia czołgu złożyły się zarządy trzech nowohuckich dzielnic, resztę kosztów pokrył kolejny darczyńca.

 

Czołg został poddany gruntownej renowacji, w tym m.in. wymianie części oblachowania.

 

Uroczyste powitanie czołgu odbędzie się 1 września, podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej 62. rocznicę bitwy pod Budziszynem.

 

"Historia postawienia czołgu w Nowej Hucie związana jest z inicjatywą +pancerniaków+ pracujących w kombinacie metalurgicznym im. Lenina. Kiedy w 1968 roku zostało powołane przy kombinacie Muzeum Czynu Zbrojnego, gromadzące pamiątki pochodzące od robotników huty, ci ludzie wystąpili do Ministerstwa Obrony Narodowej o przekazanie czołgu kombatantom. W lutym 1969 roku czołg stanął na postumencie z betonu" - wyjaśnił PAP pochodzenie czołgu prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK HTS kpt. Franciszek Baryła.

 

Obecnie wszystkie zbiory muzeum, łącznie z czołgiem, są własnością Małopolskiej Fundacji "Dom Kombatanta RP - Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie".

 

Czołg typu IS-2 na początku 1945 roku został przydzielony do II Armii Wojska Polskiego. W końcu kwietnia 1945 r., podczas jednego z ostatnich epizodów wojny, załoga IS-2 unieszkodliwiła w okolicach Budziszyna trzy czołgi niemieckie, w tym dwie "pantery". Po wojnie - do 1969 roku - służył do szkolenia żołnierzy, później stanął przed nowohuckim Muzeum Czynu Zbrojnego.

 

IS to seria czołgów ciężkich, produkowanych przez przemysł sowiecki od 1943 r. i uzbrojonych początkowo w działo 85 mm, a później w działo 122 mm. IS-2 waży 45,8 tony, a jego pancerz ma grubość od 60 do 120 mm. Wyposażony był w dwa karabiny maszynowe o kalibrze 12,7 mm i 7,62 mm. Czołgi IS-2 były na uzbrojeniu Ludowego Wojska Polskiego do lat 50-tych. HP

 

PAP - Nauka w Polsce

 

tot

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi