Strona główna Aktualności
Zdrowie

Polka nagrodzona za badania radiobiologiczne

27.02.2008 Przyroda, Zdrowie, Nagrody i wyróżnienia
Popiersie Christiopha Schmelzera. Źródło: www.gsi.de

Popiersie Christiopha Schmelzera. Źródło: www.gsi.de

"Wiele państw europejskich i nie tylko ma w planach lub jest już na etapie realizacji budowy ośrodków jonowej terapii nowotworowej. Terapia ta pozwala na leczenie trudnych, często nieoperacyjnych guzów mózgu. W tej chwili trwają badania, które mają na celu dostosowanie aparatury do leczenia guzów ruchomych, np. w płucach. Naukowcy prowadzą też analizy na poziomie molekularnym i komórkowym" - mówi dr Katarzyna Psonka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która za swoje badania w dziedzinie radiobiologii została uhonorowana nagrodą im. Christopha Schmelzera.
Międzynarodowe wyróżnienie, nazwane imieniem pierwszego dyrektora naukowego i założyciela Towarzystwa na Rzecz Badań Ciężkich Jonów, jest wręczane corocznie przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Ciężkojonowej Terapii Nowotworowej. Otrzymują je autorzy wybitnych prac naukowych z zakresu terapii nowotworowej wiązkami jonowymi. Wśród osób nagrodzonych znaleźli się młodzi naukowcy z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Szwecji i Japonii.

Dr Katarzyna Psonka odebrała nagrodę pod koniec 2007 roku w niemieckim Darmstadt - ośrodku naukowym w GSI, który prowadzi pilotażowy projekt terapii nowotworowej jonami węgla.

Badaczka była również stypendystką programu "Akademicka innowacyjność" Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu (CITTRU). Projekt był częścią całościowych badań przedstawionych w pracy doktorskiej.

Katarzyna Psonka, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się badaniem uszkodzeń typu DSB (podwójne przecięcie łańcucha DNA) indukowanych promieniowaniem jonizującym. Użycie mikroskopii sił atomowych pozwoliło na obserwację pojedynczych molekuł DNA, a także ich fragmentów będących wynikiem produkowanych DSB. Metoda ta pozwoliła na pokazanie istnienia klasteryzacji uszkodzeń na poziomie pojedynczych molekuł.

Zdaniem badaczki i przedstawicieli CITTRU, praca ta stanowi wkład w szereg badań, które są prowadzone w ramach projektów naukowych towarzyszących procesowi rozwoju nowoczesnych technik terapii nowotworowych. Dodatkowo, jest to wkład w badania mające na celu ocenę ryzyka zdrowotnego astronautów, którzy biorą udział w załogowych misjach kosmicznych.

"Jest to szczególnie ważna kwestia, biorąc pod uwagę intensywne przygotowania do eksploracji Marsa - wysłanie załogi w taką misję musi być poprzedzone wyczerpującymi badaniami, które pokażą poziom zagrożenia i oszacują dawki promieniowania pochłonięte przez uczestników. Pozwoli to być może udoskonalić budowany prom kosmiczny poprzez zastosowanie odpowiedniego ekranowania promieniowania" - wyjaśnia doktor.

Dr Psonka przyznaje, że w radiobiologii wciąż pozostaje ogromna ilość pytań, na które nie ma odpowiedzi bądź też odpowiedzi nie są jednoznaczne. Jak zaznacza, jest też wiele innych interesujących zagadnień biofizycznych, dlatego zamierza kontynuować swoje badania.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi