Strona główna Aktualności
Zdrowie

20 lat współpracy miedzy Polską i Indyjską Akademią Nauk w dziedzinie chorób układu limfatycznego

04.03.2008 Zdrowie, Uczelnie, Ludzie Nauki
Na zdjęciu prof. W.Olszewski i S.Jamal.

Na zdjęciu prof. W.Olszewski i S.Jamal.

Już od 20 lat Polska i Indyjska Akademia Nauk aktywnie współpracują w dziedzinie diagnozowania i leczenia chorób układu limfatycznego. W lutym w New Delhi odbyła się z tej okazji konferencja naukowa, zatytułowana "20 years of cooperation between the Polish Academy of Sciences and the Indian Natural Science Academy in lymphatic diseases 1985-2005". Jej organizatorami byli prof. Waldemar L. Olszewski i prof. Pradeep Jain.
Polsko-indyjska grupa robocza w dziedzinie limnologii - gałęzi medycyny zajmującej się schorzeniami układu limfatycznego - powstała w 1985 roku z inicjatywy profesorów Waldemara Olszewskiego i S. Jamala. Efektem jej działalności było wprowadzenie do limnologii nowych metod diagnostycznych oraz leczniczych. Dzięki połączonym siłom lekarzy z obu krajów udało się wprowadzić do powszechnego użytku m.in. takie metody, jak: limfoscyntygrafia i bakteriologia skóry, terapia za pomocą stałego podawania małych dawek długo działającej penicyliny, mikrochirurgiczne połączenia limfatyczno-żylne czy operacje redukujące objętość kończyn bez uszkadzania skóry. W następstwie tego liczba chorych z powikłaniami zastojów limfatycznych znacząco się obniżyła.

Lutową konferencje otworzył prezes Indyjskiej Akademii Nauk, prof. M. Vijyan. Odczytany został także list nieobecnego na uroczystości prezesa PAN, prof. Michała Kleibera. Obrady koncentrowały się przede wszystkim na ocenie wyników i dalszych projektach leczniczych. Omawiano m.in. postępy w tworzeniu chirurgicznych kanałów do przepływu płynu tkankowego i limfy.

W czasie spotkania wręczono także medale Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Zasłużonym dla programu lekarzom z Varanasi, Chennai i Thanjawuru odznaczenia wręczył dyrektor instytutu, prof. Zbigniew Czernicki.

W drugiej części konferencji w Aligarh niedaleko New Delhi, prof. Waldemar Olszewski wygłosił wykład programowy pt. "Recent views on the role of the lymphatic system in wound healing & skin grafting", w którym przedstawił perspektywy dalszych badań.

W liście do uczestników prof. Kleiber napisał, że współpraca naukowa w dziedzinie limnologii między naszymi państwami jest niezwykle ważna, gdyż choroby nękające oba społeczeństwa, a także cały świat, są przecież jednakowe. "My, naukowcy ze wszystkich kontynentów, powinnyśmy więc łączyć siły, dzielić się wiedzą i wyciągać wnioski, które będą przydatne do diagnozowania i leczenia wszystkich chorych ludzi" - napisał prezes PAN.

Jak dodał, polsko-indyjski program badawczy jest fascynującym przykładem tego, jak bardzo potrzebna całemu rodzajowi ludzkiemu jest tego typu współpraca. To dzięki niej powstało przecież wiele nowych metod wykrywania i leczenia chorób układu limfatycznego.

"Duża liczba wspólnych publikacji i zorganizowanych kongresów, a także aktywna wymiana naukowców, czynią z Was jedną wielką rodzinę - pisał do uczestników spotkania Kleiner. - Ojcowie tej rodziny, prof. Jamal i prof. Olszewski, kiedy w latach 80-tych ubiegłego wieku kładli podwaliny pod nową dziedzinę medycyny - limnologię, nie oczekiwali z pewnością, że 20 lat później ich pasja przyczyni się także do rozwoju immunologii, leczenia chorób zakaźnych, onkologii, transplantologii i ogólnego postępu w naukach medycznych".

***

Szacuje się, że około 500 milionów osób na świecie jest dotkniętych zaburzeniami czynności układu limfatycznego, występującymi w następstwie urazów, zakażeń kończyn, jelit, nerek i płuc, po owrzodzeniach żylnych i tętniczych, w tzw. stopie cukrzycowej, a także po zakażeniach pasożytniczych. W Indiach liczbę tych chorych ocenia się na 90 milionów.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi